דילוג לתוכן העמוד

הצעת חוק לשון הרע תרתיע עיתונאים וגופים חברתיים מלחשוף מידע

ועדת החוקה של הכנסת אישרה להביא לקריאה ראשונה הצעת חוק להגדיל את הפיצוי על הוצאת לשון הרע פי 6 ל-300 אלף שקל, בלי צורך להוכיח נזק. על פי ההצעה, של ח"כ יריב לוין מהליכוד ומאיר שטרית מקדימה, אם יוכיח התובע כי הדברים פורסמו כדי לפגוע בו יהיה שיעור הפיצוי עד 600 אלף שקל. אם לא ניתנה לנפגע אפשרות נאותה להגיב יורשה בית המשפט לפסוק פיצויים של עד 1.5 מיליון שקל. נציגים של כלי התקשורת וארגונים לזכויות האזרח מתריעים שהחוק יפגע אנושות בחופש העיתונות ובזכות הציבור לדעת.
מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אלונה וינוגרד, אמרה כי "הצעות החוק להגדלת סכומי הפיצויים בתביעות דיבה פוגעות בסופו של יום במקומות אותם מנסים אנשי חופש המידע להאיר. החוק, במתכונתו המוצעת, ירתיע עיתונאים וגופים חברתיים מלפעול לחשיפת מידע, מהחשש שהדבר יתפרש כהוצאת לשון הרע, כך שפחות מידע יגיע לכל אחד ואחת מאתנו. הצעת החוק מחזירה אותנו למשטר אימים והרתעה, שבו כל אדם או גוף שמבקש לחשוף עוולות – לוקח על עצמו סיכון לא סביר".

 

עו"ד מיבי מוזר, המייצג את קבוצת הארץ ואת ידיעות אחרונות, אמר בדיון אתמול כי "הצעות החוק ישאירו אותנו עם 120 איש בלבד שיוכלו להגיד מה שהם רוצים – כי יש להם חסינות – אך לעיתונאים לא יהיה חופש ביטוי".

עו"ד תמי רווה, יו"ר חברת החדשות של ערוץ 2, אמרה כי מטרת החוק היא להלך אימים על כלי התקשורת. לדעתה, במשרד המשפטים חוששים שההצעה לא תעמוד במבחן בג"ץ – כיוון שהיא אינה מידתית.

"המטרה היא לסתום פיות" – כתבה בוואלה

לידיעה על הצעת החוק בדה מרקר

מסלול עוקף פלילי – כתבה בעניין בעין השביעית

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️