fbpx

שקיפות היא מחויבות למסור גם מידע לא מחמיא לאזרחים / אלונה וינוגרד

כדי ששקיפות תהיה יותר מסיסמה, היא צריכה לכלול כל מידע, גם כזה שאינו מחמיא לדרג הפוליטי. מאמר מאת יו"ר התנועה, עו"ד אלונה וינוגרד

21 באוגוסט 2019

"שקיפות איננה סיסמה — היא מחויבות עמוקה של הממשלה לאזרחיה". כך אמר באחרונה לא אחר משר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', בראיון טלוויזיוני שהעניק עם השקת המאגר הממשלתי החדש שחושף נתונים על כלי רכב. המאגר מנגיש באופן ידידותי וברור פרטים רבים על כלי רכב, כך שכשנרצה לרכוש רכב מיד שנייה, נוכל בקלות להיכנס למאגר ולחפש נתונים שונים על הרכב שאותו אנחנו חושבים לרכוש.

מידע רב יותר יאפשר לקבל החלטה מושכלת יותר באשר לרכב שבו אנו מתעניינים. הוא יפחית אפשרות לרמאויות, ובסופו של יום יבטיח קנייה יותר מוצלחת עבור הצרכנים. יש להניח שזה הרציונל שעמד בבסיס החלטת המשרד לגבש, לקדם ולפרסם את מאגר הנתונים החדש.

כל הכבוד לשר התחבורה סמוטריץ'. כשמגיע, מגיע. קרוב לוודאי שהמאגר המדובר אכן יטיב עם תושבי המדינה. אבל אם כבר מדברים על שקיפות, ואם השר בעצמו הכריז ששקיפות אינה סיסמה בלבד, יש כמה דברים נוספים שניתן לעשות בכדי ליישם, הלכה למעשה, את ה"מחויבות עמוקה של הממשלה לאזרחיה".

השלב הראשון הוא ההבנה שפרסום יזום מאגרי מידע הוא חשוב, אבל כשלעצמו אינו מממש באופן בלעדי את עיקרון השקיפות. כדי ששקיפות לא תהיה רק סיסמה, היא צריכה לכלול גם פרסום של מידע מורכב, וגם כזה שאינו מחמיא — כל מידע.

לציבור עומדת הזכות לדעת על דו"חות בקרה ואיכות שעורך המשרד, על ההתקשרויות שלו עם גופים חיצוניים ועל תפקידו כרגולטור. הציבור צריך להיחשף גם למידע הקשור להתנהלות התקינה של המשרד עצמו — החל מתלונות על הטרדות מיניות, דרך ייצוג הולם למגזרים שונים וכלה בעלויות של פרסומי המשרד.

זו רק התחלת הרשימה. שקיפות כוללת גם מידע על התנהלותו של השר בתפקידו כנבחר ציבור. לא נצטרך לדעת את מועד טיפולי השיניים של השר, אבל כן כמה פעמים הוא טס לחו"ל במסגרת תפקידו, לאיזו סיבה ובמימון של מי, כמו גם מי התלווה אליו בנסיעתו. הציבור גם רשאי לראות את הסכם ניגוד העניינים של השר, ובאותה הזדמנות את הצהרת ההון שלו.

ועוד המלצה אחרונה: יש גופים וארגונים רבים שמקדמים שקיפות בשלל דרכים. שב עמם, כבוד השר. לא דרך הטוויטר. שב, תקשיב להם ותלמד מהם מה נדרש כדי ששקיפות — בכל משרד ובכל תפקיד ציבורי — תהיה יותר מעוד מלה שחוקה שאין מאחוריה דבר. אולי תגלה שעצם הדיאלוג הזה חשוב לא פחות.

המאמר פורסם ב"דה מרקר"

הכותבת היא עורכת דין ומנהלת המרכז לערכים ולמוסדות דמוקרטיים במכון הישראלי לדמוקרטיה

פורסם תחת:

בהרחבה

אתם מוזמנים להגיב

אנא שמרו על שפה נאותה. המערכת שומרת לעצמה את הזכות לא לאשר תגובות שאינן עומדות בכללי האתר.

להעברה בנקאית או לתרומה ישירה, להלן פרטי החשבון של התנועה לחופש המידע(ע"ר):
מספר עמותה 580425700 בנק הפועלים (12) סניף 567 (בית אסיה, תל אביב) מספר חשבון 372952

באתרנו מתפרסם מידע שנמסר מרשויות ציבוריות, כפי שהתקבל מהן. אנו עושים כמיטב יכולתנו להבטיח שלא יעלה לאתר מידע שיש בפרסומו משום פגיעה בזכויות הפרט. אם אתם סבורים שבכל זאת עלה באתר מידע כזה, אנא עדכנו אותנו במייל לכתובת: info@meida.org.il