דילוג לתוכן העמוד

העליון: על הכנסת להעביר קלטות ממצלמות האבטחה לתנועה לחופש המידע ולחדשות 2

בית המשפט העליון קבע כי הכנסת תידרש להעביר לתנועה לחופש המידע ולעיתונאי עמית סגל מחדשות 2 קלטות ממצלמות האבטחה במשכן בהן מתועדים חבר הכנסת דאז יחיאל חזן (ליכוד) ושרת הקליטה סופה לנדבר מבצעים עבירות אתיות ופליליות לכאורה. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, והשופטים עוזי פוגלמן ואליעזר ריבלין, דנו בערעור שהגישה הכנסת על החלטת בית המשפט המחוזי שקבע כבר במאי 2008 שעל הכנסת להעביר את הקלטות.

השופטים לא ראו קשר בין העובדה שהמידע צולם במצלמות אבטחה לבין השאלה אם ראוי לפרסמו, כפי שהכנסת ניסתה לטעון, ולא קיבלו את הטענה שיש כאן פגיעה בפרטיות שמצדיקה חיסוי. השופט ריבלין תהה כיצד ניתן לטעון לפגיעה בפרטיותו של אדם שצולם נכנס לחדרו של אדם אחר (ח"כ לנדבר נכנסת לחדרה של רוחמה אברהם). בעקבות דברי השופטים משכה הכנסת את ערעורה והקלטות יפורסמו.

כתב חברת החדשות עמית סגל עתר יחד עם התנועה לחופש המידע לבית המשפט המחוזי לפני כשנתיים, באמצעות עורך הדין בועז בן צור, בבקשה לקבל את הקלטות. באחת מהן נראית השרה לנדבר כשהיא נכנסת לחדרה של חברת הכנסת רוחמה אברהם בעוד שעוזרותיה נוטלות משם ציוד. בקלטת אחרת נראה חזן גונב את "המוח", מכונות ההצבעה, ממחסן הכנסת. בעקבות פרסום הפרשות בערוץ 2 הורשעה לנדבר בוועדת האתיקה של הכנסת, ונגד חזן נפתחה חקירה פלילית במשטרה.

יושבת ראש הכנסת הקודמת דליה איציק ויושב הראש הנוכחי ראובן ריבלין סירבו למסור את הקלטות על פי חוק חופש המידע, ואיציק אף ניסתה ליזום חוק נגד פרסום חומרים ממצלמות אבטחה והודיעה כי כל עוד היא מכהנת כיושבת ראש היא לא תסכים לפרסום הקלטות. בדיון בבית המשפט העליון אמר השופט ריבלין כי מוזר שהכנסת טוענת להגנת הפרטיות בערעורה וסירובה להעביר את הקלטות, כשבאחת הקלטות המדוברות נראית חברת כנסת מפרה את פרטיותה של חברת כנסת אחרת.

רועי פלד, מנכ"ל התנועה לחופש המידע: "מצער שהכנסת ניהלה מאבק חורמה כדי למנוע מעיתונאים ומהציבור הליחשף באופן בלתי אמצעי למעשיהם של חזן ולנדבר. אנחנו מקווים שבעתיד הכנסת תאזן באופן שונה בין זכות הציבור אותו היא מייצגת לבין מניעת מבוכה מהנבחרים".

לדברי סגל: "מצער שהכנסת נאבקה במשך שנים נגד יישומו של חוק שהיא בעצמה חוקקה. החלטת ביהמ"ש העליון משמעותה אחת: לח"כים שסרחו אין זכויות יתר על פני עבריינים שנלכדים במצלמות אבטחה של פיצוציות ותמונותיהם מתפרסמות מדי ערב במהדורות החדשות".

לפסק הדין בעליון

בית המשפט המחוזי הורה לפרסם הקלטות

לפסק הדין של השופט עדיאל בבית המשפט המחוזי

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️