דילוג לתוכן העמוד

תם עידן ההסתרה: משרד הבריאות ייאלץ לחשוף מידע עדכני על התפשטות נגיף האיידס

משרד הבריאות ייאלץ לחשוף לציבור את הנתונים שהוא אוסף על התפשטות נגיף האיידס בישראל – כך הורה בית המשפט המחוזי בדיון שנערך בעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע והוועד למלחמה באיידס.

בעתירה – שהוגשה בשנת 2007 באמצעות עו"ד אדוה מוג'ה – התבקש משרד הבריאות למסור מידע על מספר נשאי האיידס; כמה בדיקות לגילוי המחלה נערכות בישראל, וכיצד מתחלקים נשאי האיידס בפילוח לקבוצות סיכון: הומואים, נרקומנים, אתיופים, עובדים זרים וישראלים שאינם משתייכים לקבוצות הסיכון הללו. להגשת עתירה זו קדמו מספר פניות של הארגונים למשרד הבריאות ומאחר ואלו הושבו ריקם, הוחלט להגיש את העתירה בהסתמך על חוק חופש המידע.

עד היום נתגלו בישראל כ-6,000 בני אדם שחיים עם HIV. לפי הערכות הוועד למלחמה באיידס, מספר הנשאים גבוה בהרבה מאחר ו-70 אחוז מאוכלוסיית ישראל לא נבדקה מעולם. דו"ח הנתונים האפידמיולוגיים לגבי HIV/איידס מתפרסם בישראל מדי שנה ב-1 בדצמבר בו מצוין יום האיידס העולמי. דו"ח זה מכיל נתונים מצטברים בלבד משנת 1981 ולא כולל פילוח מסודר לפי גילאים, לפי מעמד אזרחי או נתונים השוואתיים לשנים קודמות ולמספר הנבדקים.

בדיון בעתירה, שנערך בבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, הושגה פשרה בין הצדדים – בהסכמת בית המשפט – שעל פיה משרד הבריאות יעביר לתנועה לחופש המידע ולוועד למלחמה באיידס, דו"ח חצי שנתי בעניין גילוי של נשאים חדשים. במקביל לפרסום הדו"ח האפידמיולוגי התקופתי בסוף כל שנה, יצטרך מעתה המשרד לספק גם פילוח של הנתונים על פי מעמד אזרחי כדי לבחון את המגמות בקרב קבוצות שנמצאות בסיכון מוגבר.

הישג חשוב נוסף הוא שמעתה המשרד יהיה מחויב להעביר עד ל-1 ביוני של כל שנה את מספרן הכולל של הבדיקות שנערכו בישראל לגילוי נשאות HIV בשנה הקודמת. חשיפת מספר הבדיקות הנערכות בישראל מדי שנה, יאפשר התייחסות נכונה יותר למספר המתגלים החדשים.

יונתן קרני, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס: "נתוני התחלואה שאוסף משרד הבריאות אינם רכושו הפרטי. הם נועדו לאפשר לכל הגורמים הפועלים בשטח למען בריאות הציבור, להתעדכן במגמות ולהתייחס אליהן באופן מיידי. לצערנו, עד כה נמנע המשרד מפרסום הנתונים הגולמיים והסתפק במידע מוגבל שמשוחרר לעיני הציבור באיחור של למעלה משנה. מידע כללי זה יכול אולי לשרת דוחות בינלאומיים אך אין די בו כדי לפעול באופן ממוקד להאטת התפשטות המחלה. בזכות שיתוף הפעולה שלנו עם התנועה לחופש המידע, תם עידן ההסתרה. כיום אנו יכולים ליישר קו עם מדינות מערביות רבות הפועלות בדרך דומה. קבלת דיווח שוטף של מספר ההדבקות החדשות יחד עם מספר הבדיקות שמבוצעות בישראל מדי שנה, יאפשרו לנו תכנון מושכל ויעיל יותר של תכניות מניעה והתערבות בזמן אמת".

רועי פלד, מנכ"ל התנועה לחופש המידע: "משרדי הממשלה צריכים להפנים שארגוני החברה האזרחית הם שותפים לקידום מטרות חברתיות שונות, וכדי שיוכלו להצליח במשימה שלהם חייבת להיות להם נגישות למידע ברמה דומה לזו שיש למשרדים עצמם. גם אם משרד הבריאות מנהל באופן מיטבי את המלחמה באיידס, הוא חייב לחלוק את המידע שברשותו עם הוועד ועם כל מי שלוקח חלק במלחמה הזו בחברה האזרחית. המידע צריך להיות עדכני ככל האפשר ומפולח ככל האפשר, כדי שהפרסום שלו לא ישרת רק מטרות יחצניות אלא יהיה כלי עבודה של ממש".

לפרוטוקול הדיון בבית המשפט

לידיעה ב"וואלה"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️