דילוג לתוכן העמוד

התנועה חושפת: זינוק במשלחות צה"ל לחו"ל ב-2019 – אבל במערכת הביטחון מסתירים את העלויות

בשנים האחרונות, עד לפרוץ משבר הקורונה בחודש מרץ השנה, חלה עלייה הדרגתית בכמות הנסיעות של אנשי הקבע בצה"ל לחו"ל. למרות שכספי הציבור מממנים את המשלחות – בצה"ל מסרבים לחשוף כמה הן עולות. בקשת מידע שהגישה התנועה לחופש המידע חשפה כי בשנת 2016 נרשמו לא פחות מ-2,432 טיסות, והיקף הנוסעים עמד על 3,878 אנשי צבא – רובם בקבע, ו-163 מהם בדרגת תת-אלוף ומעלה. 

בשנת 2017 עמד מספר הנסיעות לחו"ל על 2,440, לצד עלייה משמעותית יותר בכמות הנוסעים – 5,057 שהמריאו לטיסות עבודה שונות, כ-200 מהם קצינים בכירים. שנה לאחר מכן, ב-2018, המספרים התייצבו אך נשארו גבוהים – 2,395 נסיעות לחו"ל ו-4,782 נוסעים. בשנת 2019 חלה עלייה משמעותית: 5,979 נוסעים ב-2,741 נסיעות. 213 מהנוסעים אשתקד היו אלופים ומעלה.

הנתונים שהועברו הם חלקיים ומצומצמים בלבד: בצה"ל סירבו לפרט מי הם יתר בעלי הדרגות שיצאו למשלחות בחו"ל, לאילו מדינות טסו המשלחות ומה היו העלויות שלהן. ניתן להעריך שמדובר בעלויות שמגיעות לעשרות מיליוני שקלים מדי שנה, שכן נסיעות אלה לרוב מאובטחות. לאנשי הקבע מובטח אוכל כשר, ישנן הוצאות אש"ל של עשרות עד מאות יורו מדי יום וקצינים בכירים טסים במחלקות בכירות.

את בקשת המידע הגיש עופר גזית, סטודנט בקליניקה לחופש מידע במכללה למינהל. מנחה הקליניקה, עו"ד אור סדן מסביר כי "חריג ואף מטריד שצה"ל לא יודע לספר לנו מהן עלויות הטיסות, כמו גם מהי מטרת כל אחת מהטיסות. לא צריך להרחיב על מורכבות פעולותיו של צה"ל, אולם בד בבד, מצופה מגוף עתיר משאבים מעין זה שיידע לספר לציבור באופן ברור כיצד הוא עושה שימוש בכספיו, בטח בנושאים כמו טיסות לחו"ל. טוב יהיה לו צה"ל יבדוק את עצמו ויתחיל לפרסם מידע זה באופן יזום".

בקשת המידע שנשלחה לצה"ל

IDF-Delegations-FOI

 

המידע שקיבלנו

IDF-Delegations

 

יותר טיסות, יותר אנשי קבע – לכתבה ב-YNET

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️