דילוג לתוכן העמוד

התנועה הגישה שתי עתירות נגד נציבות שירות המדינה: לא מכבדת את חוק חופש המידע

התנועה לחופש המידע הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים, שתי עתירות חופש מידע נגד נציבות שירות המדינה. שתי העתירות מגיעות לאחר תקופה ארוכה שבה נציבות שירות המדינה מתעלמת מבקשות מידע של התנועה לחופש המידע.

העתירות, שהוגשו על-ידי היועצת המשפטית של התנועה, עו"ד איה מרקביץ' עוסקות בשתי בקשות למידע שלא נענו במשך חודשים ארוכים, על אף חשיבות המידע המבוקש בהן. בעתירה הראשונה התבקשו נתונים לגבי משרות בשירות המדינה בדרגות בכירות ובדרג ביניים, שאינן מאוישות או מאוישות באופן זמני על ידי ממלאי מקום. עתירה זו הוגשה על ידי התנועה במשותף עם ארגון "שומרים", הפועל למען חיזוק יסודות הדמוקרטיה באמצעות פרויקטים תקשורתיים.

העתירה השנייה עוסקת במידע גולמי שאספה נציבות שירות המדינה במסגרת סקרים שערכה בקרב כלל עובדי המדינה בחודשים בימי הסגר הראשון של מגפת הקורונה, לשם הערכת יכולת העבודה מרחוק של עובדי המגזר הציבורי נוכח התפרצות מגפת הקורונה. התנועה מבקשת לקבל את נתוני הסקרים שנערכו במלואם, כפי שנהוג לפרסם סקרים בעולם. מאז חודש מרץ מוטלות מגבלות שונות על עבודתם של עובדי הממשלה, עבודתם של מי שאינם מוגדרים חיוניים לעיתים הופסקה ונוכח ההנחיות והקפסולות הנהוגות, חלקים גדולים מעובדי המדינה עובדים מהבית, השאלות והתשובות לשאלוני הסקרים עשויות לחשוף האם יש ממש בחשש לפיו, לכאורה קשה לסמוך על עובדי מדינה שיבצעו את תפקידם כראוי מהבית, הרחק מעינם הפקוחה של הממונים עליהם.

העתירות הוגשו לאחר שהתנועה עשתה כל שביכולתה לקבל מענה מהנציבות, לרבות פניות ישירות ללשכה המשפטית של הנציבות.

במשך שנים ארוכות שימש אריה גרינבלט הן בתור דובר נציבות שירות המדינה והן כממונה על חוק חופש המידע בנציבות. כהונה בשני התפקידים במקביל נגועה בניגוד עניינים מובנה, והדבר נאסר במפורש בהנחיה שנתן נציב שירות המדינה עצמו עוד ב-2017. בתחילת חודש מרץ החליפו את גרינבלט בתפקיד הממונה בנציבות עו"ד אחיה רוזן, וניגוד העניינים הוסר; אלא שמאז כניסתו לתפקיד, שורת בקשות חופש מידע שהוגשו לנציבות נתקלו בהתעלמות מוחלטת, ואינן זוכות לכל מענה. התנועה מבהירה, כי ככל שבקשות אלה לא יזכו למענה בתקופה הקרובה, בכוונתה להגיש עתירות גם בנוגע אליהן.

 וכך כתבה עו"ד מרקביץ' בעתירות, "לא ייתכן שנש"ם, האחראית על כלל ההון האנושי בשירות המדינה, מרשה לעצמה להתעלם מהוראות החוק כאילו היו בגדר המלצה בלבד, מזלזלת בציבור ונמנעת מלמסור לו מידע ששייך לו על פי דין. חמורה במיוחד בעיני התנועה העובדה שדווקא בעיצומו של משבר הקורונה, הנציבות מסכלת את יכולתם של אזרחי המדינה לפקח מקרוב אחר הליכי האיוש הקבוע של משרות ציבוריות בכירות, שיכולתם של המכהנים בהן לפעול באופן עצמאי וללא תלות בדרג הנבחר, היא תנאי לקבלת החלטות מקצועית ונטולת פניות נוכח האתגרים הבריאותיים, הכלכליים, המשפטיים והחברתיים שניצבים בימים אלה לפתחה של מדינת ישראל".

עתירה למתן מידע על איוש משרות בשירות המדינה

עתירה למתן מידע על איוש משרות בשירות המדינה

 

עתירה לחשיפת תוצאות סקר שערכה נציבות שירות המדינה

עתירה לחשיפת סקר בשירות המדינה

 

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️