דילוג לתוכן העמוד

עתירה נגד עיריית תל אביב: הציגו את תקציב העירייה בפורמט נגיש לעיון התושבים

בערים רבות בעולם כבר מקובל לשתף את התושבים בקביעת התקציב העירוני, אבל בתל אביב נדרש מאבק משפטי כדי לאלץ את העירייה לפרסם את תקציב העירייה בפורמט נגיש לתושבים, שיאפשר להם לנתח ולעבד את סעיפיו הרבים.

סיעת עיר לכולנו מעיריית תל אביב והתנועה לחופש המידע הגישו עתירה מנהלית נגד עיריית תל אביב בבקשה להורות לעירייה למסור להן את תקציב העירייה לשנת 2010, שהיקפו 4.5 מיליארד שקל, כקובץ אקסל.

לטענת העותרים קיים קושי רב לבחון את הצעת התקציב המפורסמת כיום באתר העירייה, המפורטת על פני 556 עמודים ו-966 נושאים. תקציב העירייה קיים גם כקובץ אקסל, אך אותו היא מסרבת לפרסם לעיון הציבור. העתירה הוגשה לאחר שהעירייה סירבה במספר הזדמנויות לבקשתו של חבר מועצת העיר מטעם "עיר לכולנו", ד"ר נח עפרון, לקבל את פירוט התקציב בקובץ אקסל. עפרון פנה לראשונה לעירייה בסוף 2009 ואף אסף חתימות מ-1,500 תושבי העיר אך נענה כי לא ניתן למסור את הקובץ בגלל שמדובר "במדיניות הנמצאת בשלבי עיצוב". עוד טוענת העירייה כי תקציר התקציב מופיע באתר האינטרנט העירוני, וספר התקציב המלא מופץ לאמצעי התקשורת ולכל דורש.

הקואליציה של רון חולדאי הצביעה פה אחד נגד שקיפות התקציב העירוני בישיבת המועצה שנערכה ב-21 בדצמבר 2009. במפגן מרשים של משמעת קואליציונית הצביעו כל חברי הקואליציה וסיעת ש"ס נגד הנגשת נתוני התקציב העירוני לתושבי העיר. גם חברי מועצה שהבטיחו לבוחריהם שקיפות ודמוקרטיה, כמו מרצ, רוב העיר והירוקים הצביעו נגד ההצעה.

"לא קיים טעם של ממש להימנע מפרסום המידע, אשר הדרישה לקבלו מעוגנת היטב בחוק ובהלכה הפסוקה", נכתב בעתירה שהוגשה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב באמצעות עו"ד סהר פלד ועו"ד בעז בן-צור. "קשה להלום נושא לגביו קיים עניין ציבורי רב יותר, אשר מצדיק את פרסומו ברבים ורלוונטי יותר לחיי התושבים".

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד, אומר כי ניצחון בעתירה יחייב גם רשויות אחרות בישראל להציג את המידע על תקציבן בצורה נוחה לעיבוד ולניתוח. "הערך והכוח של המידע עולה בשיעור ניכר אם הוא ניתן לעיבוד", אמר פלד. "מי שרוצה להסתכל על המידע בצורה יעילה ואינטלגנטית צריך לעבד אותו ולחשב אותו. אין שום סיבה לא לאפשר לכל מי שרוצה להסתכל ולהשוות את המידע.

כתבה בנושא ב"הארץ": לאישור תקציב העירייה הקש אנטר

לדיווח ב"דה מרקר" על העתירה

חוות דעת של התנועה לחופש המידע קובעת כי העירייה חייבת לפרסם את תקציבה

המאבק על התקציב שמנהלת סיעת "עיר לכולנו"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️