דילוג לתוכן העמוד

באיזה בית חולים ללדת – התנועה חושפת את מפת ההתערבויות בלידות ב-2019-2020

פערים משמעותיים בכל הנוגע לפרוצדורות השונות הקשורות בלידה נרשמו בין בתי החולים השונים – כך עולה מנתונים שהגיעו מבקשת מידע של התנועה לחופש המידע. עם זאת, בתי חולים רבים אינם מוכנים לחשוף נתונים מהותיים שעשויים להשפיע על בחירת המקום בו נשים יחליטו ללדת. מבתי החולים וולפסון, אסף הרופא וזיו – לא התקבל מידע כלל. בהדסה עין כרם העדיפו שלא להשיב למרבית השאלות, ובבית החולים ברזילי בחרו שלא למסור נתונים רבים, ובהם מספר הלידות שבהן נעשה שימוש במכשירים חיצוניים ולידות שנעשו תוך שימוש בזירוז.

על פי הנתונים, בית החולים עם מספר הלידות הגבוה ביותר ב־2020 היה סורוקה בבאר־שבע עם 16,693 לידות, לעומת כ־12 אלף לידות באיכילוב, כ־10,000 לידות בשיבא וכ־7,000 לידות בבילינסון.

שיאן השימוש באפידורל

מהנתונים עולים פערים משמעותיים בין בתי החולים באשר לשימוש באפידורל. בשנת 2020 בית החולים רמב"ם היה שיאן בתי החולים בשימוש באפידורל, כאשר 76% מהלידות שהתקיימו בו נעשו תוך שימוש בחומר. לשם השוואה, ב־2020 בסורוקה נרשם שיעור נמוך באופן משמעותי של שימוש באפידורל לעומת רמב"ם.

בית החולים שהוביל במספר הלידות שבוצעו באמצעות זירוז מסוג כלשהו היה המרכז הרפואי בני ציון בחיפה – 36% מהלידות, ולאחר מכן בילינסון והעמק. לשם השוואה, בסורוקה רק 13% מהלידות בוצעו באמצעות זירוז.

עוד עולה מהנתונים, כי במרכז הרפואי שיבא בוצעה הפרוצדורה של חתך חיץ בשיעור הגבוה ביותר – כ־20% מהלידות ב־2020. יש לציין כי בבתי חולים רבים הפרוצדורה אינה נחשבת לשכיחה, ומנגד היא נועדה לזרז את הלידה.

"המשמעות של הנתונים הללו היא שבסופו של דבר הם מאפשרים ליולדות לקבל החלטה איפה ללדת", אומרת עו"ד יערה וינקלר־שליט מהתנועה לחופש המידע, "בעיקר במצב שבו בכל אזורי הארץ יש יותר מאפשרות אחת, וכשאנחנו רואים למשל שבבית חולים מסוים אחת מכל שלוש לידות לא נעשית בצורה טבעית. משום שיש כיום תמריצים מאוד נדיבים לבתי החולים לקבל יולדות, אז יש משמעות מאוד גדולה לבחירה של יולדת לאיזה בית חולים היא מגיעה. ליולדות צריך להימסר המידע הרלוונטי באשר לבתי החולים. יש אינטרס להציג את המידע הזה לציבור ושבתי חולים יפרסמו את המידע הזה באופן יזום ושוטף, במיוחד משום שיש להם רווח מאוד גדול מכל לידה שמתבצעת".

את בקשת המידע הגישה שני מדנס, סטונדנטית בקליניקה לחופש המידע במרכז הבינתחומי.

מידע על לידות 2019-2020

מידע שהתקבל מבית החולים שמיר (אסף הרופא)

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️