דילוג לתוכן העמוד

חדשות

דליה איציק מסרבת למסור הקלטות לחדשות 2; הכנסת תערער על החלטת בית המשפט

הכנסת תערער על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים שהורה לה להעביר לחדשות 2 שני סרטים המתעדים את חבר הכנסת לשעבר יחיאל חזן מחפש מערכות הצבעה ישנות במחסן הכנסת, ואת ח"כ סופה לנדבר מוציאה חפצים מחדרה של ח"כ רוחמה אברהם. הכנסת סירבה להעביר את הסרטים, שצולמו שניהם במצלמות האבטחה של המשכן, בטענה שבמסירתם יש משום פגיעה בפרטיותם של חברי הכנסת המצולמים.

"מדובר בפרשות ישנות שכבר ירדו מסדר היום הציבורי. חשיפתן לא תקדם כל אינטרס ציבורי, והיא תספק רק את יצר המציצנות", אמרה יו"ר הכנסת דליה איציק.

טענת ההתיישבות מגוחכת במיוחד לאור העובדה שהקלטות האלה הפכו ישנות מכיוון שאיציק עצמה סירבה למסור אותן לערוץ 2 כבר לפני שנתיים.

ובאשר לעניין הציבורי בפרשה כתב השופט יהונתן עדיאל בפסק הדין כי האינטרס הציבורי בקבלת מידע על נבחרי הציבור גובר על זכותם של אלו לפרטיות. "בצילומו של נבחר ציבור אשר מתנהג כפי שהתנהגה לנדבר במסדרון הכנסת יש עניין ציבורי. זאת משום שמידע כזה עשוי להשליך על אמון הציבור באותו נבחר", נכתב בפסק הדין.

חדשות 2 ביקשו לקבל את הסרטים מהכנסת לפני כמעט שנתיים. בנובמבר 2005 חשף כתב החברה בכנסת עמית סגל את ה"סיור" שערך חזן במחסן, בניסיון לאתר את מערכות ההצבעה ששימשו באולם המליאה בליל ההצבעות הכפולות ב-2003 – פרשה שבגינה הועמד חזן לדין והורשע. אחרי שנודע דבר החיפוש טען הח"כ כי לקח "רק את הפאנל של המערכת ולא את המוח".

ביוני 2006 פירסם סגל כי לנדבר ועוזרותיה נכנסו בלא רשות לחדרה של אברהם והוציאו משם חפצים. לנדבר טענה כי הן בסך הכל הוציאו מן החדר עציץ, אבל ועדת האתיקה של הכנסת לא קיבלה את גרסתה ורשמה לחובתה הערה. בהחלטת הוועדה מתואר קטע מסרט האבטחה: "באחת היציאות של לנדבר מחדרה של אברהם, היא נתקלת באופן מפתיע בשר רוני בר-און שנמצא בקצה המסדרון. או אז משנה לנדבר את כיוון יציאתה כך שהיא מפנה גב לבר-און וחומקת מהחדר".

לפסק הדין

עוד על הפרשה

הבקשה שהגישה הכנסת לעיכוב ביצוע פסק הדין

ח"כ לנדבר על הפרשה