דילוג לתוכן העמוד

חדשות

תביעה: על גרמניה לחשוף אם סייעה לאדולף אייכמן לאחר המלחמה

לכתבה בעיתון "הארץ"

חמישים שנה אחרי שנעצר בארגנטינה על ידי המוסד, עשויים להיחשף בקרוב מסמכים חסויים על אדולף אייכמן, אשר עלולים להביך מאוד את גרמניה.

המסמכים, שכוללים 4,500 עמודים, נשמרו עד כה בידי המודיעין הגרמני, הב-נ-ד, הרחק מעיני הציבור. הסיבה הרשמית: הגנה על ביטחון המדינה. ואולם, חוקרים והיסטוריונים טוענים כי הסיבה האמיתית לשמירה על חשאיות המסמכים היא העובדה שהם כוללים מידע על הסיוע שהעניקה גרמניה לאייכמן אחרי מלחמת העולם השנייה, שבזכותו הצליח להימלט ולמצוא מקלט בדרום אמריקה.

כעת, עיתונאית גרמנייה עתרה לבית משפט פדרלי בדרישה לפרסם את המסמכים לאלתר. בקרוב אמור בית המשפט להחליט אם עמדת המודיעין – שדורש להמשיך ולהסתיר את המסמכים – מוצדקת, או שמא היא סותרת את המדיניות הכללית של ממשלת גרמניה, שתומכת בחופש הביטוי וחופש המידע.

בשל חשאיות החומר, רק שלושה שופטים בבית המשפט בלייפציג, שדנים בתיק, מורשים לראות את המסמכים שנמצאים בו. "הנקודה המעניינת במיוחד היא כמות הניירת העצומה שהממשלה מסתירה מהציבור", אמר השבוע עורך הדין רמו קלינגר, שמייצג את העיתונאית גבריאלה וובר בפני בית המשפט בלייפציג.

אייכמן, שהיה אחד האחראים הראשיים ל"פתרון הסופי" להשמדת יהודי אירופה, נמלט ב-1950 לארגנטינה לאחר שהצליח להסתתר במשך כמה שנים תחת זהות בדויה באירופה. ב-1960 הוא נחטף בידי המוסד, ושנתיים לאחר מכן הוצא להורג בתלייה בישראל.

מבחינת ישראל החלק המעניין ביותר במסמכים החסויים קשור לפעילות המוסד ולשיתוף הפעולה שהיה בינו לבין המודיעין הגרמני בטרם נלכד. עורכי הדין של הב-נ-ד טוענים כי חשוב במיוחד לשמור על חשאיות המסמכים, במיוחד בשל העובדה שרוב המידע שנמצא בתיק התקבל מ"ארגון מודיעין זר", אשר חשיפת שמו עשויה לפגוע בקשרי המודיעין של גרמניה עם מדינות אחרות. "הדבר ישפיע על שיתוף פעולה עתידי בין שירותי מודיעין זרים והסוכנויות הגרמניות", כתבו לבית המשפט. ההערכות בגרמניה הן שארגון המודיעין הזר שבו מדובר הוא המוסד.

מבחינת גרמניה, חשיפת התיק עלולה להביך מאוד את הרשויות, שכן לפי כמה סברות שהשמיעו מומחים, חוקרים והיסטוריונים, המסמכים יחשפו את הסיוע שקיבל אייכמן מגרמניה לאחר מלחמת העולם השנייה – סיוע אשר איפשר לו להימלט ולמצוא מקלט בדרום אמריקה.

היום כבר ידוע כי גורמים גרמניים רשמיים בבואנוס איירס היו בקשר קרוב עם אייכמן, ואף סיפקו לו דרכונים ומסמכים שסייעו לו להמשיך לחיות בגלות באין מפריע. המסמכים החדשים עשויים לשפוך אור חדש ולחשוף פרטים נוספים על הפרשה.

"יש סיבה טובה להאמין שגרמניה סייעה לו להימלט", אמר עורך הדין ריינר גויילן, שמייצג את העיתונאית בתיק. לדבריו, המידע הנפיץ ביותר שנמצא בתיק החסוי עוסק בבריחתו של אייכמן מגרמניה וכולל עדויות שלו שמסגירות את הגורמים שסייעו לו לברוח.