דילוג לתוכן העמוד

עתירה: לחשוף במלואם את נהלי השימוש של המשטרה באמצעים לפיזור הפגנות

התנועה לחופש המידע והאגודה לזכויות האזרח עתרו לבית המשפט כדי שיורה למשטרה לחשוף באופן מלא את הנהלים המסדירים את השימוש המשטרתי באמצעים לפיזור הפגנות – אלות, רימוני הלם ומכת"זית. הסתרת הפרטים המהותיים חוסמת ביקורת ציבורית אפקטיבית, ומונעת את האפשרות להתלונן על חריגה מהנהלים ועל שימוש לקוי ומסוכן באמצעי הכוח, נטען בעתירה.

העותרים מבקשים מבית המשפט להורות למשטרה להציג לעיון הציבור ללא השמטות את הנהלים המסדירים את השימוש באמצעים לפיזור הפגנות. העתירה הוגשה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, באמצעות עורכות הדין אן סוצ'יו ורחלי אדרי. סייע בכתיבת העתירה המתמחה איל לוריא.

המשטרה אומנם פרסמה את נהלי השימוש באמצעים לפיזור הפגנות, אך השמיטה מהם את החלקים המהותיים ביותר, נכתב בעתירה. "כך, למרות השימוש השגרתי שהיא עושה באמצעי כוח באירועים המוניים באופן גלוי ולעיני כל, המשטרה מסרבת לגלות לציבור בכלל ולעותרות בפרט את החלקים הנוגעים לתיאור האמצעים ולאופן השימוש בהם. כתוצאה מכך, לא ידוע מהו טווח השימוש המותר בכדורי ספוג ובמכת"זית; האם מותר לחבוט באלות בפלג גופו העליון של אדם; האם מותר לכוון את זרם המכת"זית לעבר ראשי המפגינים; האם את רימוני ההלם יש לגלגל על הקרקע או לזרוק מעל לראשי המפגינים.

"תכליתו המרכזית של חוק חופש המידע להבטיח ביקורת ראויה על רשויות השלטון ואת תפקודה התקין של המערכת הציבורית. שקיפות התנהלות המשטרה בעניין שלפנינו היא תנאי הכרחי למימוש הבקרה עליה ולהבטחת השמירה על זכויות הפרט בעת הפעלת הכוח המשטרתי", נכתב בעתירה.

העתירה נגד המשטרה

העתירה נגד המשטרה

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️