דילוג לתוכן העמוד

בעקבות עתירת התנועה – משרד הבריאות פרסם דו"ח על פרשת ילדי תימן

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, חיבר דו"ח יחד עם ד"ר שלומית אבני שעוסק בשאלת מעורבותם של אנשי רפואה בפרשת היעלמותם של ילדי תימן. הדו"ח נמסר לנו רק לאחר לחצים רבים ולאחר שעתרנו נגד משרד הבריאות.

פרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח ובלקן היא פרשה מורכבת שמלווה את החברה הישראלית כבר עשרות שנים  – והשיח אודותיה חייב להיעשות בשקיפות מרבית. ולכן אנחנו פועלים לגילוי כמה שיותר מסמכים הנוגעים לפרשה. לפני כמה חודשים פנינו יחד עם עמר"ם ורופאים לזכויות אדם למשרד הבריאות, וביקשנו לקבל את הדו"ח של גרוטו לאחר שנודע שהוא הוגש למנכ"ל המשרד. חודשים ספורים לאחר מכן, קיבלנו מכתב סירוב. זאת, למרות שממצאי הדו"ח פורסמו בכתבה ב"הארץ", וטיוטה שלו הופצה ברחבי הרשת.

משרד הבריאות סירבו למסור את הדו"ח בטענה שמדובר ב"מסמכים פנימיים".

כשהמידע כבר מסתובב אי שם – ההחלטה שלא לחשוף אותו אינה סבירה. ולדעתנו רק מזיקה, לשיח הציבורי על הנושא. במשרד הבריאות התעקשו על עמדתם, למרות מכתבים שנשלחו ושיחות טלפון רבות שנערכו. ביום חמישי האחרון, עתרנו לבית המשפט.

ואז קרה משהו מפתיע ומוזר – כמה שעות אחרי שהגשנו את העתירה – הגיע שליח עם מעטפה למשרדי התנועה. ובמעטפה טיוטת הדו"ח, מכתב מלווה ומסמך שכתבה פרופ' שפרה שוורץ שהתבקשה על ידי משרד הבריאות להעריך את דו"ח גרוטו.
אגב, שעות אחרי שהגיע השליח, נזכרו ששלחו מסמך לא נכון. את הבא כבר שלחו במייל.

מעיון ראשוני, עולה שלא מדובר בדו"ח המקורי, וגם לא בזה שפורסם ברשת. נמשיך ללמוד את הנושא, והעתירה עודנה מתנהלת.

 

טיוטת דו"ח גרוטו

Draft-Grotto-Report

המסמך של פרופ' שפרה שוורץ

המסמך של פרופ' שפרה שוורץ

העתירה שהגשנו

העתירה שהגשנו

 

תגובת משרד הבריאות

הכתבה ב"ידיעות אחרונות"

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️