דילוג לתוכן העמוד

חדשות

בית המשפט: להעביר לחדשות 2 את הסרטים המתעדים התנהגות לא ראויה של הח"כים חזן ולנדבר; דליה איציק מסרבת

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה לכנסת להעביר לחדשות 2 שני סרטים – האחד מתעד את חבר הכנסת לשעבר יחיאל חזן מחפש מערכות הצבעה ישנות במחסן הכנסת, והשני מתעד את ח"כ סופה לנדבר מוציאה חפצים מחדרה של ח"כ רוחמה אברהם. הכנסת סירבה להעביר את הסרטים, שצולמו במצלמות האבטחה של המשכן, בטענה שבמסירתם יש משום פגיעה בפרטיותם של חברי הכנסת המצולמים.

השופט יהונתן עדיאל דחה את טענת הכנסת וקבע כי האינטרס הציבורי בקבלת מידע על נבחרי הציבור גובר על זכותם של אלו לפרטיות. אלא שנראה כי שיו"ר הכנסת דליה איציק לא מתכוונת לכבד את החלטת בית המשפט. בשיחות פרטיות השבוע אמרה איציק שכל עוד היא מכהנת כיו"ר הבית אין בכוונתה למסור את הקלטות, וכי אם יהיה צורך תחוקק הכנסת חוק מיוחד כדי לעקוף את החלטת בית המשפט.

חדשות 2 ביקשו לקבל את הסרטים מהכנסת לפני כמעט שנתיים. בנובמבר 2005 חשף כתב החברה בכנסת עמית סגל את ה"סיור" שערך חזן במחסן, בניסיון לאתר את מערכות ההצבעה ששימשו באולם המליאה בליל ההצבעות הכפולות ב-2003 – פרשה שבגינה הועמד חזן לדין והורשע. אחרי שנודע דבר החיפוש טען הח"כ כי לקח "רק את הפאנל של המערכת ולא את המוח".

ביוני 2006 פירסם סגל כי לנדבר ועוזרותיה נכנסו בלא רשות לחדרה של אברהם והוציאו משם חפצים. לנדבר טענה כי הן בסך הכל הוציאו מן החדר עציץ, אבל ועדת האתיקה של הכנסת לא קיבלה את גרסתה ורשמה לחובתה הערה. בהחלטת הוועדה מתואר קטע מסרט האבטחה: "באחת היציאות של לנדבר מחדרה של אברהם, היא נתקלת באופן מפתיע בשר רוני בר-און שנמצא בקצה המסדרון. או אז משנה לנדבר את כיוון יציאתה כך שהיא מפנה גב לבר-און וחומקת מהחדר".

אף שהיועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, הודיעה כי אין מניעה למסור את הסרטים, איציק סירבה לעשות זאת. חדשות 2 עתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים (בשבתו כבית דין לעניינים מנהליים), באמצעות התנועה לחופש המידע. בעתירה נכתב כי "בדברי ההסבר לחוק חופש המידע הטעימה הכנסת, כי חיוני לעודד ולשמור על זכותו של הציבור לחופש מידע. והנה, כאשר נדרשת הכנסת ליישם את החוק שהיא עצמה חוקקה, מתברר כי מלים לחוד ומעשים לחוד".

להמשך הידיעה בעיתון "הארץ"

לפסיקת העליון לפרסם הקלטות

לכתבה של עמית סגל בחדשות 2

לפסק הדין של השופט עדיאל