דילוג לתוכן העמוד

בית המשפט יקבע האם לאזרחים זכות לקבל את תקציב העירייה בפורמט ממוחשב שמאפשר עיבוד נתונים

"ספרי התקציב שהועמדו לציבור הינם ספרים ידידותיים למשתמש המאפשרים התמצאות קלה ונוחה" – כך טוענת עיריית תל אביב בתשובתה לעתירה שהגישו התנועה לחופש המידע וסיעת עיר לכולנו. מדובר יש לומר במסמך הכולל כ-900 עמודים בסך הכל. העותרות מבקשות לחייב את העירייה לפרסם את תקציב 2010 בפורמט פתוח ונוח לעיבוד דוגמאת אקסל, אך העירייה מסרבת לעשות זאת. לטענתה ניתן לבצע חיפוש ושליפת נתונים גם בקובץ pdf בו מופיע התקציב באינטרנט.

לטענת העותרים קיים קושי רב לבחון את הצעת התקציב המפורסמת כיום באתר העירייה ומתפרסת על פני 556 עמודים ו-966 נושאים. בסיעת עיר לכולנו אומרים כי תקציב העירייה קיים כקובץ שאפשר לעבד את פרטיו באופן אוטומטי, אך היא מסרבת להעביר אותו לעיון הציבור.

ההתעקשות על העברת הנתונים בפורמט פתוח חשובה כי רק כך ניתן להשוות בין נתונים משנים שונות, לקבץ נתונים ממקומות שונים בקובץ המונה מאות-אלפי רשומות, לבדוק מגמות ולהשתמש בכלים מקצועיים לניתוח תקציב בזמן סביר. היעתרות לדרישה תקרב את עיריית תל-אביב-יפו לתפקוד לפי סטנדרטים מתקדמים של שקיפות. המאמץ הכרוך בפעולה הנדרשת הוא מינימלי. סיעת עיר לכולנו שאנשיה פיתוח בהתנדבות את "התקציבולוטור" הראתה כי העברת תקציבי 2006 עד 2009 לפורמט פתוח אפשרית.

ואולם, בעירייה כאמור מסרבים, ולא טורחים אפילו לנמק מדוע. "לא קיימת בדין חובה למסור את המידע באופן מסוים דווקא, ועל אחת כמה וכמה לא קיימת חובה למוסרו בקובץ ממוחשב בפורמט מסוים על פי בקשת העותרים. העירייה פירסמה את המידע לעיון הציבור במתכונת של ספרי תקציב במשרדיה וכקובץ pdf באתר האינטרנט ובכך מלאה את חובתה מעל ומעבר לנדרש בחוק", נכתב בתגובת העירייה.

עוד כותבת העירייה כי ניתן לבצע חיפוש ושליפת נתונים גם בקובץ pdf, "ומכל מקום אף אם קיימות תוכנות 'חכמות' יותר לעיבוד נתונים הרי שאין לחייב את העירייה חובה לספק מידע דווקא באמצעותן".

העתירה הוגשה לאחר שהעירייה סירבה במספר הזדמנויות לבקשתו של חבר מועצת העיר מטעם "עיר לכולנו", ד"ר נח עפרון, לקבל את פירוט התקציב בקובץ אקסל. עפרון פנה לראשונה לעירייה בסוף 2009 ואף אסף חתימות מ-1,500 תושבי העיר אך נענה כי לא ניתן למסור את הקובץ בגלל שמדובר "במדיניות הנמצאת בשלבי עיצוב".

הקואליציה של רון חולדאי הצביעה פה אחד נגד שקיפות התקציב העירוני בישיבת המועצה שנערכה ב-21 בדצמבר 2009. במפגן מרשים של משמעת קואליציונית הצביעו כל חברי הקואליציה וסיעת ש"ס נגד הנגשת נתוני התקציב העירוני לתושבי העיר. גם חברי מועצה שהבטיחו לבוחריהם שקיפות ודמוקרטיה, כמו מרצ, רוב העיר והירוקים הצביעו נגד ההצעה.

"לא קיים טעם של ממש להימנע מפרסום המידע, אשר הדרישה לקבלו מעוגנת היטב בחוק ובהלכה הפסוקה", נכתב בעתירה שהוגשה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב באמצעות עו"ד סהר פלד ועו"ד בעז בן-צור. "קשה להלום נושא לגביו קיים עניין ציבורי רב יותר, אשר מצדיק את פרסומו ברבים ורלוונטי יותר לחיי התושבים".

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד, אומר כי ניצחון בעתירה יחייב גם רשויות אחרות בישראל להציג את המידע על תקציבן בצורה נוחה לעיבוד ולניתוח. "הערך והכוח של המידע עולה בשיעור ניכר אם הוא ניתן לעיבוד", אמר פלד. "מי שרוצה להסתכל על המידע בצורה יעילה ואינטלגנטית צריך לעבד אותו ולחשב אותו. אין שום סיבה לא לאפשר לכל מי שרוצה להסתכל ולהשוות את המידע".

לעתירה שהגישה התנועה ועיר לכולנו

לכתב התשובה שהגישה העירייה לעתירה

למאמר על שקיפות תקציבית ושיתוף הציבור בעיצוב התקציב העירוני

על המאבק שמנהלת עיר לכולנו

בארה"ב מזכר נשיאותי מחייב את הרשויות לפרסם נתונים בפורמטים פתוחים

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️