דילוג לתוכן העמוד

טיסות ראשי הממשלה במסוקים משנת 2018

במאי 2022 הגישה תנועה לחופש המידע למשרד ראש הממשלה בקשת מידע לקבל את תאריכי הטיסות ואת היקף העלויות של טיסות ראש הממשלה במסוקים. במשרד ראש הממשלה הפנו את  את התנועה לצה"ל, בנימוק שהטיסות בוצעו על ידי חיל האוויר. בצה"ל סירבו להגיב לפניית התנועה, ולכן נאלצנו לעתור בגין אי מתן מענה.

לדברי עו"ד רחלי אדרי־חולתא, מנכ"לית התנועה, "צה"ל אינו מקפיד להשיב לבקשות מידע והוראות חוק חופש המידע הן בגדר המלצה עבורו, לכן התנועה לחופש המידע נדרשת שוב ושוב לעתור לצורך קבלת מידע". בסופו של דבר, המידע התקבל.
לפי צה"ל, עלות שעת טיסה במסוק יסעור היא כ־100 אלף שקל לשעה, ואילו עלות טיסה במסוק ינשוף עולה כ־47.5 אלף שקל לשעה. כאמור, במענה המקורי של משרד רה"מ לפניית התנועה לחופש המידע נכתב כי כל טיסות ראש הממשלה נעשות על ידי חיל האוויר. 
עתירת התנועה לחופש המידע הביאה לכך שדובר צה"ל חשף גם את מספר הטיסות שנעשו במסוקים על ידי ראשי הממשלה מתחילת 2018 ועד מאי 2022. טיסות אלו כוללות רק טיסות שתוכננו מראש ולא טיסות חירום. בשנת 2018 בוצעו 14 טיסות בינשוף ו־3 טיסות ביסעור, בשנת 2019 בוצעו 5 טיסות בינשוף ו־14 טיסות ביסעור, בשנת 2020 (שנת הקורונה) הייתה טיסה אחת בינשוף ו־3 טיסות ביסעור. החל משנת 2021 ראש הממשלה – נתניהו ואז בנט, כבר לא טסו יותר במסוק ינשוף: בשנת 2021 בוצעו 12 טיסות ביסעור ואילו בחמשת החודשים הראשונים של 2022 בוצעו 7 טיסות במסוק יסעור.
מסוקי היסעור גדולים יותר ממסוקי הינשוף, ועלות הטיסה בהם יותר מכפולה. מפני שהנתונים שהתקבלו לא כוללים את משך הטיסה, לא ניתן לבצע הערכה מדויקת של עלות הטיסות במסוקים למשלם המסים.

 

המידע שקיבלנו מצה"ל

טיסות ראש הממשלה במסוק
עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️