דילוג לתוכן העמוד

מידע שקיבלנו מצה"ל: סקרי מוטיבציה מצביעים על ירידה ברצון לשירות קרבי בקרב בני נוער

באוגוסט 2022 פנינו לדובר צה"ל וביקשנו ממנו לפרסם את הסקרים שעורך הצבא בקרב בני נוער בנוגע למוטיבציה לשרת בשירות קרבי, אך הבקשה לא נענתה. רק לאחר שעתרנו לבית המשפט העביר דובר צה"ל את המידע. על פי הסקר, חלה ירידה במוטיבציה לשירות קרבי.

הסקר נערך בקרב כ־40% מהמלש"בים, ונתוניו מצביעים על כך שהמוטיבציה לשירות קרבי בשנת 2022 היתה הנמוכה ביותר בשנים האחרונות. בדצמבר 2022 רק 66% מהגברים שנשאלו בסקר ציינו כי הם מעוניינים לשרת בתפקידי לחימה, לעומת 73% ב־2020. בקרב נשים, הירידה משמעותית אף יותר: בשנת 2022 רק 48% מהמתגייסות הביעו רצון לשרת בלחימה, בהשוואה ל־50% בשנת 2021, 53% בשנת 2020 ו־60% ב־2018. נוכח המגמות, ניתן לשער כי הנתונים בסקר שייערך בסוף השנה הנוכחית יהיו נמוכים אף יותר.

לדברי רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, "דובר צה"ל ויחידת חופש המידע בצה”ל הצליחו לשבור שיאים חדשים של התנהלות לקויה. בצר לנו, פעם אחר פעם התנועה לחופש המידע נאלצת להגיש עתירות לבתי המשפט משום שצה"ל בוחר שלא להשיב לבקשות מידע. גם הפעם החליטו בצה”ל להתעלם מהבקשה לקבל מידע הנוגע לתוצאות סקר הנוגע למוטיבציה להתגייס בקרב בני נוער, וגם הפעם נאלצנו להקצות משאבים רבים ולעתור לבית המשפט. אלא שהפעם צה”ל החליט למסור כביכול את המידע שברשותו, בהתאם לחוק, אך בדיעבד התברר, אף שהובהר על ידי צה”ל שזהו המידע, כי מדובר במידע חלקי אשר לא נותן את התמונה המלאה ביחס למידת המוטיבציה להתגייס. התנהלות צה”ל פוגעת באמון הציבור. צריך להבהיר שקבלת מידע מכוח חוק חופש מידע אינו מהלך דוברותי, ועל צה"ל למסור את המידע המבוקש במלואו, ואם אינו מעוניין בכך רשאי הוא לסרב ולהתמודד עם אי מסירתו בבית המשפט. חופש מידע הוא הזכות של כל אחת ואחד לבחון את המידע המדויק המצוי בידי המדינה, ללא הסתרה או עיבוד של המציאות. גם המידע החלקי נמסר רק בעקבות עתירה שהגשנו ובזכות עבודת 'ישראל היום'. העובדה שתוצאות הסקרים אינן מתפרסמות באופן קבוע ושדובר צה"ל חדל מלפרסם את הנתונים הללו הוא עניין מטריד מאוד, שכן למידע מעין זה ישנו עניין ציבורי רב, וזאת במנותק מהתוצאות המשתקפות בסקרים ביחס למידת המוטיבציה להתגייס".

המידע שקיבלנו מצה"ל

IDF-survey

העתירה שהגשנו

העתירה שהגשנו

 

הכתבה ב"ישראל היום"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️