דילוג לתוכן העמוד

עיריית תל אביב מציגה: פטורים מארנונה למוסדות בהיקף של 365 מיליון שקל בשנה

התנועה לחופש המידע ממשיכה לחשוף את היקף הפטורים וההנחות מארנונה ברשויות המקומיות. והפעם – ביקשנו מעיריית תל אביב מידע על הגופים שמקבלים פטור או הנחה בארנונה. מהמידע שקיבלנו עולה סך הפטורים למוסדות שהממשלה מכריחה את ת"א לתת עומד על 365 מיל' בשנה

עידן ארץ כותב ב"גלובס" על המידע:

משרדי ממשלה ובסיסי צה"ל מקבלים לפי חוק הנחות נרחבות מארנונה: משרד ממשלתי מקבל הנחה של 45% ובסיסי הצבא מקבלים הנחה של לא פחות מ־70%. כלומר, בסיסי הצבא בישראל משלמים רק 30% מהארנונה ששטח מסחרי או תעשייתי באותו המקום היה משלם.

בתל אביב, מדובר בסכומים אדירים: על פי המידע שהשיגה התנועה לחופש המידע מעיריית תל אביב, מתוך סכום כולל של 365 מיליון שקל בשנה של הנחות ופטורים מארנונה, ממשלת ישראל על זרועותיה מקבלת 145 מיליון, לא כולל בתי חולים ועמותות הנתמכות מכספי ציבור. בירושלים, לשם השוואה, סך הפטורים מגיע 271 מיליון "בלבד". זאת בעיקר מכיוון שמשרדי הממשלה בירושלים אינם מקבלים הנחות בארנונה.

את חלק הארי של ההנחה בתל אביב מקבל משרד הביטחון: 81 מיליון שקל של ארנונה שמשרד הביטחון לא צריך לשלם, וכמעט הכל מגיע ממתחם אחד ספציפי ברחוב קפלן: הקריה, או "מחנה רבין". היא מקבלת הנחה עצומה של 62.5 מיליון שקל, בעודה יושבת על קרקע מהיקרות ביותר בישראל. סכום זה דומה לסכום שמשלמים כל שאר משרדי הממשלה ביחד: כמעט 64 מיליון שקל.

בעיני רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מדובר בעוול: "חלק מהרציונל של מתן פטור מארנונה הוא תמיכה – עקיפה אמנם – במטרה חברתית או ערכית כלשהי. אך כאן, באה הממשלה ומנצלת את סמכותה ונותנת לעצמה פטורים והנחות שקשה להצדיקן ברמה הערכית. אם ממשלה בונה מתקן כלשהו בתחום רשות מקומית, בייחוד בעיר צפופה כמו תל אביב, זה בוודאי בא על חשבון עסקים אחרים שהיו משלמים ארנונה מלאה לטובת הרשות המקומית – ולא זו הייתה מטרת הפטור".

המידע שקיבלנו מעיריית תל אביב:

הנחה בארנונה לגופים

הנחה לנכסים ריקים

 

מידע שקיבלנו: פטורים מארנונה בעיריית ירושלים

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️