דילוג לתוכן העמוד

באיזה בית חולים כדאי ללדת? התנועה חושפת את התערבויות בלידה בבתי החולים בישראל בשנת 2021-2022

באיזה בית חולים כדאי ללדת? כבר שש שנים שהתנועה לחופש המידע עוקבת אחרי ההתערבויות בלידה בבתי החולים בישראל ובודקת איפה נשים בחרו ללדת. פנינו לבתי החולים וביקשנו מהם נתונים על התערבויות בלידה לשנת 2021-2022.

נזכיר כי  בתי החולים משקיעים סכומי עתק בשיווק מחלקות היולדות שלהן, שכן בית החולים מקבל מהמדינה עבור כל יולדת סכום של כ-15 אלף שקלים. סכומי העתק שמושקעים בשיווק באים לא פעם על חשבון פיתוח יתר המחלקות שהן פחות רווחיות, כמו המחלקות הפנימיות והגריאטריות.

מהנתונים שמסרו בתי החולים עולה כי:

  • בית החולים איכילוב רשם בשנת 2022 את הירידה החדה ביותר בכמות היולדות שפנו אליו מבין בתי החולים במרכז הארץ.
  • מספר הלידות בבית החולים וולפסון זינק ב-23%.
  • בית החולים שערי צדק בירושלים מוביל במספר הלידות הגבוה ביותר בישראל, בפער אדיר לעומת היתר.
  • במרכז הרפואי לצפון (פוריה) יש שיעור גבוה במיוחד של לידות שהחלו כלידות רגילות והפכו ללידה קיסרית.
  • בוולפסון שיעור השימוש באפידורל היה הגבוה ביותר: 70% אחוזים מהלידות. לשם השוואה, בברזילי פחות ממחתית הלידות נעשות תחת השפעת אפידורל.
  • שיבא הוא בין בתי החולים המובילים במספר הלידות הקיסריות המוזמנות מראש, אך הוא גם מוביל בפער בכמות הלידות שמבוצע בהן חתך חיץ – הליך כירורגי שנוי במחלוקת שמטרתו להקטין את הקרעים שעשויים להתרחש בעקבות הלידה.
  • בסורוקה רק כ-5% מהיולדות עוברות את הלידה לאחר חתך חיץ – בשיבא לא פחות מ-18 אחוזים מהן עוברות זאת.

 

המידע שקיבלנו מבתי החולים

את פרויקט המעקב אחרי לידות בתנועה מנהלת עו"ד יערה וינקלר-שליט עם  הסטודנטיות אורי ברדה ודניאל קגן מאוניברסיטת רייכמן במסגרת פרקטיקום חופש המידע בבית הספר למשפטים.

לדברי וינקלר, "לנתונים שמסרו בתי החולים יש משמעות גדולה עבור ציבור היולדות בישראל מכיוון שהם מאפשרים לנשים לבחור באופן מיטבי את המקום ללדת בו. במציאות הנוכחית שבה בתי החולים מתחרים על יולדות ולידות, חשוב שתהיה שקיפות של הנתונים האמיתיים, לצד פרסומים שיווקיים.

"העובדה שבתי חולים מסוימים בחרו שלא להיענות לבקשה בכלל ולא למסור נתונים בעייתית לכשעצמה בעידן של שקיפות ציבורית, אולם היא חמורה שבעתיים באזורים שבהם אין ליולדות בחירה בין חלופות שונות. כך למשל, בית החולים זיו בצפת לא מסר נתונים על אודות הלידות המתקיימות אצלו, וזאת חרף מספר פניות אליו. זהו מצב חמור משום שמדובר בבית חולים המשרת את היולדות בצפון המדינה אשר אין להן יכולת בחירה בחלופה אחרת".

באיחור של חודשיים – הגיעה התשובה גם מבית החולים זיו
תשובת בית החולים זיו

מידע מעודכן שנשלח מבית החולים רמב"ם

RAMBAM-BIRTH-DATA

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️