דילוג לתוכן העמוד

התנועה למשטרה: פרסמו את נוהל חסימת צירי תנועה ראשיים ללא השחרות

מה מסתירה המשטרה בנוהל חסימת כבישים שלה? מה כל כך סודי בנוהל שהיא החליטה להשחיר בנימוקים של "חשש לפגיעה בתפקודה התקין של המשטרה", "חשש לגילוי שיטות" ו"חשש לפגיעה בביטחון הציבור". לא פחות.

הנה כמה דוגמאות להשחרות:

  •  ההגדרה מהי "תגובה מתאימה" נמחקה בגלל "חשש לגילוי שיטות".
  •  שיקולים להחלטה מבצעית על סגירת ציר – נמחקו "מחשש לפגיעה בתפקודה התקין של המשטרה".
  •  רשימת הצירים החיוניים ארציים – נמחקה "מחשש לפגיעה בביטחון הציבור ותפקודה התקין של המשטרה".

נזכיר, בית המשפט קיבל את עתירת התנועה והאגודה לזכויות האזרח והורה לחשוף את נהלי פיזור ההפגנות של המשטרה.

בפסק הדין כתב שופט המחוזי יורם נועם כי "מעבר לבקרה והפקת לקחים, צודקות העותרות בטענתן, כי כדי שמקרים של חריגות מן הנוהל יתגלו, יש צורך שהציבור בכלל ומפגינים בפרט ידעו מהם הכללים הקבועים בנהלים וידווחו במקרים של חריגה מהנוהל או חריגה מסמכות… כי אין תחליף לתלונות שהציבור מגיש למח"ש או לגופים אחרים, או לביקורת חיצונית עצמאית על פעילות המשטרה".

במכתב למשטרה שכתב עו"ד דן רוזנטל מהתנועה לחופש המידע אנו מבקשים ממנה לשקול מחדש את החלטתה להסתיר את הסעיפים המושחרים בנוהל חסימת צירים, תוך מתן משקל לאינטרס הציבורי, לחופש התנועה ולזכות להפגין. במיוחד בימים סוערים אלה שבהם המשטרה פועלת בצורה אינטנסיבית ויומיומית מול מחאה אזרחית, קיים אינטרס ציבורי משמעותי בחשיפת נהלי פיזור ההפגנות במלואם. אנו סבורים שחשיפת הנהלים גם תסייע לפעילות המשטרה ולאמון הציבור בה.

 

בואו לעיין בכל הנהלים שחשפה התנועה

המכתב של התנועה למשטרה

המכתב של התנועה למשטרה

נוהל חסימת צירי תנועה

נוהל חסימת כבישים ראשיים

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️