דילוג לתוכן העמוד

רשות המסים החלה לפרסם את שמות הנישומים להם נערכו הסדרי כופר מס

רשות המסים החלה לפרסם לראשונה את החלטות ועדת הכופר יחד עם שמות הנישומים, לגבי החלטות שהתקבלו במחצית הראשונה של 2009. זאת לאחר שחלפה יותר משנה וחצי מאז קיבל בית המשפט העליון את הערעור שהגישו התנועה לחופש המידע והעיתונאי רביב דרוקר, ופסק כי על רשות המסים לפרסם את שמות חייבי המס שהגיעו עמה להסדרי כופר, במקום העמדה לדין פלילי.

"מדובר במי שעברו עברות, לרוב עברות בזויות, כמותן כגניבה מכיס הציבור פשוטה כמשמעה, ועל כן אין סיבה שלא יהיה שמם נחלת הרבים המעוניינים לדעת זאת", כתב בפסק הדין השופט אליקים רובינשטיין.

השופטת עדנה ארבל כתבה כי באיזון בין זכות הציבור לדעת לבין זכותם של הנישומים לפרטיות והפגיעה האפשרית באינטרס הציבורי בתפקודו התקין של השירות הציבורי ראוי להעניק את מעמד הבכורה לזכות הציבור לדעת. היא ציינה כי למרות השינויים שביצעה רשות המסים עדיין לא ניתן להבטיח כי החלטותיה בנושא הסדרי הכופר מתקבלות בסבירות, באופן שוויוני, בהעדר שרירות או הפליה ורק בהתאם לאמות המידה שנקבעו.

עד כה פורסמו החלטות הוועדה בעילום שם, אך בהתאם להחלטת בית המשפט העליון (אשר ניתנה ב-2008) נקבע כי זכות הציבור לדעת, ולכן שמות הנישומים הפכו לגלויים.

על פי החלטות הוועדה ניתן לראות כי כופר בסך 4 מיליון שקל הושת על חברת דור אלון. מדובר על סניף תפעול מאזור הצפון, שחשוד בניכוי מס שלא כדין בשנים 2002-2007 בסכום מס של 41,899,795 שקל. מדובר בסכום הכופר הגבוה ביותר שהוטל השנה.

חברה נוספת עליה הוטל קנס כספי גבוה היא חברת רשף אבנר מתכות מאזור המרכז, שעיסוקה במסחר במתכות יקרות, החשודה בניכוי מס תשומות שלא כדין בשנים 2004-2006 בסכום מס של 1,019,057 שקל. על החברה הושת כופר בסך 305,717 שקל.

כמו כן מהחלטות הוועדה עולה כי קנסות כספיים גבוהים הוטלו גם על אנשים פרטיים. אלון קפלן – פסיכולוג ארגוני מאזור המרכז מנהל חברת גילון יעד אסטרטגיה ארגונית, יאלץ לשלם 150 אלף שקל כופר, לאחר שנחשד בדיווח הוצאות שכר כוזבות בחברות בסך כ-225,000 שקל בשנת 2006.

סכום דומה יאלץ לשלם עו"ד אלון פלס, מאזור המרכז, מנהל חברת עוז כהן פתוח אשר נחשד בדרישת הוצאות שכר כוזבות, בסכום של כ-250,000 שקל בשנים 2007-2008.

בסך הכל ניתנו 92 החלטות כופר, מתוכן 77 בתיקי מס הכנסה ומיסוי מקרקעין ו-15 החלטות בתיקי מכס ומע"מ.

לפסק הדין של בית המשפט העליון

עוד על הפרשה

לידיעה ב"דה מרקר"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️