דילוג לתוכן העמוד

התנועה למשטרה: חשפו ההנחיות החדשות לגבי רעש בהפגנות

בתקשורת דווח כי המשטרה עדכנה את נוהל הטיפול בהפגנות והכניסה לתוכו סעיף חדש –  שיאפשר אכיפה נגד מפגינים על "הקמת רעש בלתי סביר" בכל שעות היום, ולא רק באזורי מגורים. על פי הדיווח של כתב כאן משה שטיינמץ – לפני כמה שבועות הנחה המפכ”ל קובי שבתאי, להשתמש בחוק הרעש בהפגנות מחאה סמוך לבתיהם של אישי ציבור – וכעת המשטרה מאפשרת להשתמש באכיפת רעש בכל הפגנה ובכל מקום. שוטרים אף פעלו בתל אביב לפי הנוהל החדש ועצרו שלושה מהמפגינים מחוץ לתחנת המשטרה ביפו, אחרי שהקימו רעש בלתי סביר.

אבל מה בדיוק כתוב בנוהל הזה שמחמיר את האכיפה? ולמה הנוהל לא גלוי לציבור? נזכיר, בית המשפט קיבל את עתירת התנועה והאגודה לזכויות האזרח והורה לחשוף את נהלי פיזור ההפגנות של המשטרה. בפסק הדין כתב שופט המחוזי יורם נועם כי "מעבר לבקרה והפקת לקחים, צודקות העותרות בטענתן, כי כדי שמקרים של חריגות מן הנוהל יתגלו, יש צורך שהציבור בכלל ומפגינים בפרט ידעו מהם הכללים הקבועים בנהלים וידווחו במקרים של חריגה מהנוהל או חריגה מסמכות… כי אין תחליף לתלונות שהציבור מגיש למח"ש או לגופים אחרים, או לביקורת חיצונית עצמאית על פעילות המשטרה".

במיוחד בימים סוערים אלה שבהם המשטרה פועלת בצורה אינטנסיבית ויומיומית מול מחאה אזרחית, האינטרס הציבורי מחייב את חשיפת נהלי פיזור ההפגנות במלואם. זה חשוב למפגינים, וזה חיוני גם עבור המשטרה שזקוקה לאמון של הציבור בה. השקיפות תשמור על כולנו.

המכתב שכתבנו למשטרה

המכתב למשטרה

 

בית המשפט: המשטרה תפרסם את נהלי פיזור ההפגנות שלה