דילוג לתוכן העמוד

הצנזורה הצבאית ב-2022: עדיין מצנזרים כל יום אבל פחות

התנועה לחופש המידע ואתר החדשות "שיחה מקומית" והעיתונאי חגי מטר ממשיכים לעקוב אחרי עבודת הצנזורה הצבאית, שמתברר שלא נחה גם בשנת 2022, אם כי יש ירידה עקבית בהיקף העבודה שלה. מידע שקיבלנו מראה כי ב-2022 חלה ירידה נוספת בהיקף ההתערבות של הצנזורה הצבאית בעבודת העיתונות בישראל, זו השנה הרביעית ברציפות. התערבות הצנזורה הגיעה בשנה שעברה לרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת המחקר. אם בעשור שעבר ראינו מינימום של 2,358 התערבויות בתוכן בשנה, ולרוב הרבה יותר מכך, הרי שבשנים האחרונות המספרים ירדו דרמטית, עד כדי 48% מהשפל הקודם, וב-2022 היו "רק" 1,149 התערבויות. גם בהשוואה לשנה שלפני כן מדובר בירידה של יותר מ-20%.

לדברי עו"ד אור סדן מהתנועה לחופש המידע, מדובר במגמה מתמשכת של אפקט מצנן על הצנזורה, שנובע מעצם פרסום הנתונים מדי שנה. הסבר נוסף יכול לנבוע מהשינויים הפרסונליים בהובלת הצנזורה: הצנזורית הראשית, אריאלה בן אברהם, שחתומה על שנות השיא של הצנזורה, הוחלפה בשנים האחרונות על ידי דורון בן ברק, וכיום מכהן בתפקיד קובי מנדלבליט (בן דודו של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, אביחי מנדלבליט) – שנכנס לתפקידו בתחילת השנה שעברה.

שפל משמעותי נוסף נרשם גם במספר הכתבות שכלי התקשורת השונים הגישו לעיון הצנזורה. אם בעשור הקודם הוגשו מדי שנה בין 11 ל-14 אלף כתבות לביקורת, הרי שעל פי הנתונים שנמסרו לנו, בשנה שעברה המספר כבר צנח ל-5,916.

מעקב התנועה ושיחה מקומית – כל המידע שקיבלנו מהצנזורה

המידע שקיבלנו מהצנזורה

המידע שקיבלנו מהצנזורה

בקשת המידע לצנזורה

בקשת המידע לצנזורה

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️