דילוג לתוכן העמוד

בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון: משרד החינוך לא מפרסם את תוצאות מבחן המיצ"ב

משרד החינוך פרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב לשנת תשפ"ג. "פרסם" הוא תיאור מוגזם למה שהובא לידיעת ההורים והציבור השבוע. נתחיל מזה שאין שום נתון על האלימות בבתי הספר. המידע על "האקלים הבית ספרי" פשוט הועלם. ביחד עם הציונים המספריים שהוחלפו בהערכות מילוליות. רוצים לדעת מה תחושת המוגנות של ילדכם, האם טוב לו/לה בבית ספר ואיך מרגישים המורים (האם הם חשים שחוקים?) – אל תנסו כי לא תצליחו. במשרד החינוך החליטו לצפצף על פסיקת בית המשפט העליון ולהסתיר את המידע הזה מההורים.

כבר יותר מעשור התנועה מנהלת את המאבק על פרסום תוצאות בחינות המיצ"ב. עשינו דרך משפטית ארוכה עד שהגענו לבית המשפט העליון שהוציא ב-2012 פסק דין מכונן ויפהפיה שקבע שציוני בחינות המיצ"ב צריכים להתפרסם לציבור בחתך בית ספרי. פסק דין של בית המשפט העליון הוא לא המלצה, אבל נדמה שמשרד החינוך מעולם לא השלים עמו. גם כשבסופו של דבר הוא נאלץ לפרסם את התוצאות (והשמיים לא נפלו למרות הנבואות השחורות) המשרד המשיך לטעון שהפרסום פוגע בתפקוד התקין של המערכת. ב-2018 התעורר חשד שבתי ספר זייפו תוצאות במבחנים, ומשרד החינוך החליט להפסיק לפרסם את התוצאות.

אחר כך הגיעה הקורונה ושנתיים של לימודים בזום. מה רמת הידע של התלמידים?  במשרד העדיפו כנראה לחסוך את הביקורת הציבורית ולא פרסמו נתונים. אחר כך שינו את השם (אסיף) ועכשיו הגיע הפרסום החלקי והמילולי.

אפשר להתווכח על האפקטיביות והנחיצות של מבחני מדידה האלה, ברור גם שצריך לשכלל את כלי המדידה של המבחנים (משרד החינוך מדבר על זה אבל לא באמת עשה את זה), אבל אנחנו בתנועה לחופש המידע נמשיך להתעקש על העיקרון ועל פסק הדין של העליון שקבע שכל עוד המידע קיים במערכת וידוע לאנשי משרד החינוך, לראשי הרשויות המקומיות ולמנהלי בתי הספר – הוא חייב להתפרסם גם להורים. ובכלל, אי אפשר ללכת אחורה – ולהסתיר מידע שכבר פורסם.

חשוב לקיים דיון על האפקטיביות והנחיצות של מבחני המיצ"ב, אבל הבחירה לוותר על השקיפות היא הדבר הקל והנוח ביותר למערכת. נקודת המוצא צריכה להיות שכל עוד בחינות המיצ"ב מתקיימות – גם התוצאות צריכות להתפרסם. חד וחלק.

בימים אלו אנו ממתינים לתשובת משרד החינוך בנוגע לאותם נתונים ואנו מקווים שמשרד החינוך יתעשת וימסור להורים דיווח יותר מפורט. ובמידה ולא – נשוב לבית המשפט ונבקש שיורה למדינה לקיים את פסק הדין כלשונו, כדי שכל הורה יוכל לקבל תמונת מהימנה על בית הספר שאליו הוא שולח את ילדיו.

 

לכתבה של ליאור ורוצלבסקי בחדשות 13

תוצאות מבחני המיצ"ב תשפ"ג

MEIZAV20213
עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️