דילוג לתוכן העמוד

דווקא בזמן מלחמה – הממשלה מסדרת לעצמה פטור ממסירת מידע

בחסות המלחמה – משרד המשפטים פרסם תזכיר לחוק שיאפשר לא למסור מידע על פי חוק במשך שלושה חודשים, עם אפשרות להארכה. משרד המשפטים מציע כי כל החלטה של רשות ציבורית שאמורה היתה להתקבל החל מה-7.10.23 תידחה בארבעה חודשים. המשמעות היא שמי שיגיש בקשת חופש מידע היום יוכל לצפות לתשובה במקרה הטוב בסוף חודש ינואר 2024.

מצב המלחמה שבו נתונה ישראל מאז ה-7.10 יכול לשמש נימוק ענייני וסביר להחלטת רשות ציבורית לדחות את מועד המענה לבקשות חופש מידע, אך במשרד המשפטים מבקשים להעניק לרשויות פטור גורף ממענה לבקשות כאלו בחודשים הקרובים.

בדברי ההסבר לתזכיר לחוק שפרסם משרד המשפטים נכתב כי "המציאות השוררת בישראל בעת הזו, בשילוב עם המגבלות שהוטלו על האוכלוסייה, מקשות על קיום שגרת עבודה רגילה, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. היבט אחד שמקשה על המגזר הציבורי והפרטי כאחד הוא העובדה, כי בחיקוקים רבים קבועים לוחות זמנים קשיחים לביצוע פעולות, למתן החלטות מינהליות ולפקיעת כהונתם של בעלי תפקידים שונים, שיש קושי לעמוד בהם בעת הזו". כדוגמה לחיקוק שכזה מביא משרד המשפטים את חוק חופש המידע.

התזכיר לחוק צפוי לעלות בוועדת השרים לחקיקה בתחילת השבוע הבא. משרד המשפטים הקציב לציבור 48 להעיר הערותיו. אנו סבורים כי בימי שגרה השקיפות היא מרכיב חיוני ביכולת הציבור לפקח על השלטון, ובעת מלחמה רק גוברת החשיבות בקבלת מידע מהרשויות, מידע שממילא שייך לציבור. דחייה גורפת של כל התשובות לבקשות חופש מידע תפגע פגיעה אנושה ביכולת הפיקוח של הציבור על זרועות השלטון.

הערות ארגוני השקיפות לתזכיר

הערות לתזכיר

התזכיר לחוק

התזכיר לחוק

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️