דילוג לתוכן העמוד

היכן השקיפות מר חולדאי?

בשנתיים האחרונות עיריית תל אביב-יפו בוחרת שלא לפתוח את ספרי התקציב שלה לעיון תושבי העיר. בכך היא בוחרת להישאר מאחור לעומת הערים המובילות בעולם.

מתברר שבלונדון, למשל, יש יותר מטלוויזיה מצוינת. עיריית לונדון מאמינה שהמידע העירוני שייך לתושבים. מידע עירוני הוא ביטוי לכל ההחלטות בנוגע לכספי המסים שתושבי העיר משלמים. בלונדון החליטו לסמוך על תושבי העיר ופתחו בפניהם, בין היתר, את התקציב העירוני. כך התושבים יכולים לברר כמה העירייה בחרה להשקיע בנושאי חינוך, סביבה, רווחה ותחבורה. אצלנו הדברים נראים אחרת לגמרי. עיריית תל אביב-יפו מונעת גישה פתוחה לנתוני התקציב העירוני, ובכך בוחרת הנהלת העיר להישאר מאחור ולהשאיר את השקעה של 4.5 מיליארד שקל מדי שנה מאחורי פרגוד של מסתורין ושורת תירוצים טכניים מביכים.

עולם העסקים הבין מזמן שחדשנות ויוזמה יכולות לבוא מכל מיני מקומות. במגזר הציבורי ההבנה מחלחלת בהדרגתיות במקומות שונים על פני הגלובוס. בתל אביב עושים בדיוק ההיפך. כשדרשנו מראש העיר רון חולדאי לפרסם את הנתונים הגולמיים של התקציב, נענינו כי הציבור אינו מספיק מתוחכם להבין את הנתונים ולנהוג בהם באחריות. כשפורסם ה"תקציבולטור", כלי שלראשונה איפשר לתושבים לערוך ניתוח ממוחשב של התקציב העירוני, ראש העיר ראה בו דבר מסוכן. בלונדון דווקא מאמינים שתושבי העיר יכולים להבין לאן ועל מה הולכים כספי המסים שלהם.

כשנבחרו חברי סיעת עיר לכולנו למועצת העיר בסוף 2008, הם דרשו מהעירייה לפרסם את התקציב בקובץ מחשב פתוח שיאפשר ניתוח ופילוח. כשהעירייה סירבה, סרקנו ידנית את הספרים והעלנו את התקציב העירוני לראשונה לאינטרנט. רק כעבור שנה, לקראת תקציב 2010, העלתה העירייה את התקציב כקובץ סרוק.

לאור סירוב הנהלת העירייה לפרסם את המידע בקובץ פתוח, עתרה עיר לכולנו לבית המשפט יחד עם התנועה לחופש המידע. בתגובתה הרשמית גרסה העירייה ש"מערכת המחשוב העירונית אינה מסוגלת לייצא כיום קובץ ממוחשב של נתוני התקציב" בפורמט שיאפשר פילוח וניתוח. לאחר מכן היא מסרה כי "אין בכוונת העירייה לפרסם את הצעת התקציב ל-2011 ו/או את התקציב עצמו בקובץ ממוחשב מן הסוג המבוקש".

ואולם בעקבות הלחץ הציבורי ההולך וגובר, התנערה העירייה מהעמדה הראשונית שטכנית היא לא מסוגלת לחשוף את המידע. כל שהעירייה נאותה לעשות הוא להקים מערכת שאילתות סגורות בעניין התקציב. כך, העירייה תמשיך לשלוט על אילו שאלות נוכל לשאול ולא פחות חשוב – על אילו שאלות לא נוכל לקבל תשובה.

עפרון הוא חבר מועצת עיריית תל אביב-יפו מטעם סיעת עיר לכולנו; מלכי תחליפו בשנה הבאה במסגרת הסכם רוטציה

המאמר התפרסם ב"דה מרקר"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️