דילוג לתוכן העמוד

השר מרידור בכנס התנועה לחופש המידע: רוב הציבור לא רוצה לדעת כלום

"התנועה לחופש המידע תפנה בבקשה לוועדת הבדיקה בעניין המשט לעזה – כאשר זו תקום – לחשוף את העדויות שיימסרו בפני הוועדה ואת פרוטוקלי הדיונים שיקיימו חברי הוועדה" – כך אמר יו"ר התנועה רביב דרוקר. הדברים נאמרו בכנס השנתי השישי של התנועה לחופש המידע, בשיתוף בית-הספר למשפט של המסלול האקדמי המכללה למינהל, בו השתתפו השר דן מרידור, העיתונאית אילנה דיין ומנכ"ל התנועה רועי פלד.

"גופי הביטחון אינם מוכנים לתת לתנועה לחופש המידע לכרסם בפריפריה של שירותי הביטחון, כי אם הפריפריה תכורסם – בסוף התנועה תכרסם גם במהות", אמר דרוקר.

חבר השביעייה, השר דן מרידור, אמר בכנס כי "בעיקר בשעות שבהן הביטחון חשוב, רוב הציבור לא רוצה לדעת כלום. את הרוב זה לא מעניין, כי דמוקרטיה היא לא שלטון הרוב. ככל שהמתח הבטחוני עולה, הציבור אינו רוצה לדעת. אלא שזכות הציבור לדעת לא באה לרצות את מה שהוא רוצה – היא באה לתת זכויות לכל אדם, גם כשהרוב לא רוצה את הזכויות הללו. בסוף מדובר בשאלה של איזון, אבל גם באיזון יש נוסחאות שונות. בסופו של דבר חופש המידע הוא קריטי לחברה אינטליגנטית, וצריך להבין שהוא מאוד חשוב גם בשעות קשות".

מגישת "עובדה", אילנה דיין, הוסיפה: "אני לא חושבת שאנחנו, העיתונאים, יכולים להתפרק מהאחריות לביטחון הלאומי. כאשר צנזורית מנומנמת אישרה במהלך מלחמת לבנון השנייה ל'עובדה' לשדר קטע שבו מספר קצין בצה"ל על מחסור בפגזים בגזרה מסוימת, החלטנו בעצמנו לא לשדר את הקטע כדי לא לסכן חיי חיילים. "כשם שאנחנו לא יכולים להתפרק מהאחריות הזו, אני רוצה לדרוש את אותה אחריות מסוכני הממלכה. אני רוצה שהם יבינו את מחיר החשיכה, את מחיר ההסתרה, את מחיר אי-הפרסום. הסכנה האמיתית לא נמצא בהכרח בצווי איסור הפרסום ובחוקי הצנזורה, אלא ברווח שבין החוק לבין הנהלים המופעלים במחשכים על-ידי כוחות הביטחון". לדברי דיין, "אישיות בטחונית בכירה סיפר לי שעם פרוץ האינתיפאדה השנייה צו השעה היה להגיד שהיא פרצה בגלל ערפאת, למרות שדו"חות המודיעין הראו שזה לא נכון. אמרתי לו שהאינפורמציה הזו אמורה להיות בסיס לדיון ציבורי, וחבל שלא כך היה".

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד אמר כי "אנחנו רואים שימוש מוגבר של עיתונאים בחוק חופש המידע – רק בשבוע האחרון היו אלינו 5 פניות מעיתונאים שביקשו מידע ממשרדים ממשלתיים ודובר המשרד לא היה מוכן לתת להם מידע. לעומת זאת, אם יש נושא שאנחנו מתחילת דרכנו מתקשים לעשות בו שינויים זה הנושא של שקיפות בשירותי הביטחון. לכולנו יש אינטרס לדעת האם החלטות מתקבלות בצורה מושכלת. אנחנו צריכים לדעת כיצד מתקבלות החלטות, גם בתחומי הביטחון".

לסיקור הכנס ב"דה מרקר" וב"גלובס"