דילוג לתוכן העמוד

מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס יצא מהמסתור לאחר כחודש

לאחר חודש במחתרת, מייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס" (Wikileaks) יצא ממחבואו. ג'וליאן אסאנג', בהופעה פומבית ראשונה זה חודש, יצא מהמסתור והתגלה בבריסל כדי לנאום בסמינר על חופש המידע בפרלמנט האירופי. לדבריו הוא ירד למחתרת לאחר מעצר של איש מודיעין אמריקאי בבגדאד. העצור, בראדלי מאנינג, התרברב באינטרנט כי שלח לוויקיליקס 260 אלף מסמכים חשאיים של משרד החוץ האמריקאי שעסקו במלחמות בעיראק ובאפגניסטאן. האפשרות שכמות כה גדולה של מסמכים צבאיים מסווגים תופיע באינטרנט מדאיגה מאוד את וואשינגטון, ורגישות החומר גרמה לרבים להניח שארה"ב מנסה לשים את ידה על אסאנג'.

"ההצהרות הפומביות של ארה"ב היו מתונות, אך חלק מהדברים שנאמרו בפרטיות היו יותר מפוקפקים", אמר אסאנג' ל"גרדיאן" בבריסל. "מבחינה פוליטית, הם יעשו טעות אם הם יפעלו. אני מרגיש בטוח לחלוטין, אבל עורכי הדין שלי ייעצו לי שלא לבקר בארה"ב בתקופה הקרובה".

לפי הבי-בי-סי, החייל האמריקאי, מאנינג, מוחזק בימים אלה במעצר בכווית לאחר שהודה בהדלפת המסמכים בצ'אט עם האקר מקליפורניה, והכריז כי הוא רוצה "שאנשים יידעו את האמת". לדבריו, הוא אסף 260 אלף מברקים חשאיים בבגדאד ושלח אותם לוויקיליקס, הפועל בשוודיה. אדריאן לאמו, ההאקר שעמו דיבר מאנינג, העביר את תמלילי השיחות לאף-בי-איי.

מאנינג נעצר בבגדאד בסוף החודש שעבר והועבר למתקן כליאה בכווית. הוא מוחזק במתקן כבר שלושה שבועות מבלי שהוגש נגדו כתב אישום. לדברי אסאנג', ויקיליקס שכר שלושה עורכי דין אמריקאים כדי לסייע למאנינג, אך אין להם גישה אליו. במקום זאת, הוא מקבל ייצוג משפטי מצבא ארה"ב.

בעוד בוויקיליקס מסרבים לאשר שקיבלו ממאנינג מסמכים, האתר כבר פירסם בעבר סרטון המראה תקיפה של מסוק אפאצ'י אמריקאי נגד אזרחים בבגדאד. האתר גם העלה מסמך חסוי של משרד החוץ האמריקאי שעסק בדיונים כלכליים ברייקיאוויק בירת איסלנד, ועומד לפרסם עוד חומר רב, כולל סרטון של תקיפה אמריקאית באפגניסטאן שבה נהרגו עשרות אזרחים.

נחשף סרט המתעד מסוק אפצ'י מחסל מהאוויר אזרחים בבגדד

לכתבה על הפרשה ב"גרדיאן"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️