דילוג לתוכן העמוד

חדשות

משרד המשפטים מגבש הצעה להקמת יחידת חופש מידע

ייתכן שבקרוב תהיה לאזרחים כתובת אליה יוכלו לפנות כדי להתלונן על ליקויים בטיפול הרשויות בבקשות מידע שהגישו. משרד המשפטים מגבש בימים אלה הצעה להקמת יחידת חופש מידע, גוף שירכז את הטיפול ביישום החוק.

"כיום, יותר מעשר שנים אחרי שחוק החוק, עדיין אין יד מכוונת בענייני חופש מידע", אומר מנכ"ל התנועה רועי פלד, "המציאות שנתקלים בה מבקשי מידע היא מציאות של ייאוש ותסכול מהקלות שבה רשויות יכולות לחמוק מחובתן החוקית למסור מידע, ומחוסר האונים שנמצא בו אזרח שבקשת המידע שלו סורבה. בישראל קל מאוד לסרב לאזרח שמבקש מידע מהרשויות. אחרי שהבקשה למידע נדחית, הוא לא יכול לעשות כלום חוץ מלקחת עורך דין, לשלם אגרה ולפנות לבית משפט. אחרי חצי שנה הוא אולי יזכה בבית המשפט אבל כבר ישכח בשביל מה הוא רצה את המידע".

במשך תקופה ארוכה מנהלת התנועה לחופש המידע מאבק להקמת נציבות חופש מידע בישראל. מדובר בגוף הקיים ברוב המדינות הדמוקרטיות בהן נחקקו חוקי חופש מידע בשנים האחרונות. תפקיד הנציבות הוא פיקוח על יישום החוק, בין השאר היא משמשת סמכות ערעור על החלטת הרשויות. משרד המשפטים אמנם מסרב להקים נציבות חופש מידע בעלת סמכויות סטטוטוריות, אבל החליט לקדם הקמת יחידת חופש מידע, גוף שיעסוק בהטמעת החוק ברשויות, ישפר את השירות למבקשי המידע, ויברר תלונות על ליקויים ביישום החוק.

לפני כשנה אמר השר נאמן בכנס התנועה לחופש המידע כי יהיה מוכן לשקול את הקמתה של נציבות חופש מידע. בעקבותיו הגיע השר הממונה על שיפור השירות לאזרח, מיכאל איתן, והחל לקדם את העניין בממשלה. בין השאר נפגש איתן עם שר המשפטים, יעקב נאמן. בעקבות פגישת השרים נערך דיון בכנסת ומנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטרופף הודיע כי יפעל להקמת יחידה כזו שתגביר את השקיפות ברשויות ותאפשר לשחרר מידע רב לאזרחים.

הרשות לטכנולוגיה משפט ומידע כינסה השבוע דיון רב משתתפים תחת הכותרת "הגנת מידע אישי וחופש מידע", שנועד בין השאר כדי ללמוד מהניסיון האירופי על תיפקודה של יחידת חופש המידע. בין המשתתפים בדיון היו נציב הגנת המידע הספרדי, פרופ' ארטמי ראלו; נציב הגנת המידע השוודי, גורן גרסלונד; נציב הגנת המידע האירי, בילי הוקס; נציב הגנת המידע הפורטוגלי, לואיס סילוורה; המשנה לענייני חופש מידע לנציב המידע הבריטי, גרהם סמית'; מנהל היחידה הבינלאומית של רשות הגנה המידע הספרדית, רפאל גרסיה; ראש מחלקת הפיקוח של רשות הגנת המידע הספרדית, חוזה לופז קלוו.

את הכנס יזם עו"ד יורם הכהן, ראש הרשות למשפט וטכנולוגיה, והשתתפו בו גם עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, ד"ר דרור שטרום, מנכ"ל המרכז הישראלי לתכנון כלכלי ורועי פלד, מנכ"ל התנועה לחופש המידע.

בקרב המשתתפים בכנס שררה הסכמה כי בדרך כלל אין סתירה מהותית בין חופש מידע לבין פרטיות. נציב הגנת המידע האירי, בילי הוקס, אמר בדיון שבזכות העובדה שהרשויות מודעות לסמכויות האכיפה של הרשות הן מוכנות להיות שותפות לנסיונות תיווך וגישור שמובילה נציבת חופש המידע האירית.

לידיעה קודמת בעניין

להצעה לתיקון חוק חופש המידע שהגישה התנועה