דילוג לתוכן העמוד

ניצחון! בית המשפט אילץ את עיריית תל אביב לפרסם את תקציבה בקובץ אקסל

בעקבות התפתחות "שרב בה הסתום על הגלוי" כלשונו של השופט עודד מודריק בפסק הדין, הודיעה העירייה על "פרצת דרך טכנולוגית שאיפשרה לאגף הממחשוב היערכות לפרסם את הנתונים בדרך המספקת את העותרים". וכן, שנה אחרי שהחל המאבק לשקיפות תקציבית, ויממה לפני הדיון המכריע בבית-המשפט בעתירת עיר לכולנו והתנועה לחופש המידע, הודיעה עיריית תל-אביב כי "אגף המיחשוב בעירייה ייצר את היכולת הטכנולוגית שמאפשרת לייצא באופן פשוט יחסית קובץ אקסל של תקציב העירייה ממערכת המיחשוב המרכזית. משהוסרה המגבלה הטכנולוגית… המשיבים אינם מתנגדים עוד להעברת המידע כמבוקש… הוחלט לקבל את הצעתו של בית המשפט הנכבד ולאפשר את קבלת המידע באופן המבוקש החל משנת 2011."

את העותרות ייצג בעתירה עו"ד בעז בן צור.

כשנה אחרי שעיר לכולנו ביקשה את התקציב העירוני, העירייה הבינה שהפסידה במערכה, והעדיפה שלא להפסיד גם בית-המשפט באופן שייצור תקדים משפטי מחייב. התוצאה: החל מתקציב 2011 מתחייבת העירייה לפרסם את תקציבה באופן שיאפשר לנתח את הנתונים המופיעים בו ולהבין על מה מוציאה העירייה את כספה.

אפשר לצפות כי התקדים שהושג בתל אביב יחלחל גם  לעיריות אחרות. בעיר לכולנו כבר הזדרזו להגיש שלוש בקשות לפי חוק חופש המידע לשלוש חברות בת עירוניות, להעברת תקציביהן בפורמט ממוחשב שניתן לקריאה ע"י מכונה. בקרוב נדע אם המסר הופנם.


לפסק הדין של סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט ד"ר עודד מודריק

לעתירה שהגישה התנועה ועיר לכולנו

לכתב התשובה שהגישה העירייה לעתירה

להודעה שהגישה העירייה לבית המשפט

הודעה ובקשה דחופה מטעם המשיבים (עיריית תל אביב)

לגלגוליו של המאבק על השקיפות בתקציב עיריית תל אביב

למאמר על שקיפות תקציבית

לידיעה על פסק הדין ב"כלכליסט" וב"דה מארקר"

לכתבה של אביב לביא ב"זמן תל אביב"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️