דילוג לתוכן העמוד

התנועה חושפת כמה תמלוגים נשר שילמה למדינה

מה גובה התמלוגים שנשר שילמה למדינה? בקשת מידע שהגישה התנועה לחופש המידע עם עיתונאי "כלכליסט" חשפה כי יצרנית המלט הגדולה בישראל שילמה לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ב־11 השנים האחרונות כ־143 מיליון שקל, כלומר כ־13 מיליון שקל בממוצע בשנה. נשר משלמת תמלוגים על השימוש במשאבי טבע שהיא חצבה לייצור מלט, כגון חצץ, גיר וגבס.
בקשת המידע שהגשנו ממשיכה את המעקב שלנו אחרי היקף התמלוגים שמשלמת נשר מאז הבקשה הקודמת שהוגשה על השנים 2008-2013. בבדיקה אז, משנת 2014, עלה כי נשר שילמה בסך הכל 63 מיליון שקל, כ־12.3 מיליון שקל בממוצע. כלומר שעובדתית התמורה שקיבל הציבור מהמחצבים ששייכים לו גדלה בממוצע בכ־700 אלף שקל בלבד.
מאחר שההכנסות של נשר אינן ידועות לציבור, וגם לא עלויות הייצור והרווחים, קשה לייצר מודל הוגן לבחינת היקף התמלוגים. זאת ועוד: מאז שנפתחה התחרות בשוק המלט, נשר נאבקת על עתידה ועל קיומה הכלכלי ולכן עולה השאלה האם במצב כזה, לא כל שכן בתקופת מלחמה שבה המדינה זקוקה ליצרן מקומי גדול ויציב של מלט כדי לא להישען על יבוא ממדינות עוינות כמו טורקיה, זה הזמן לבחון מחדש את נוסחת התמלוגים.

עם זאת אין סיבה שהרגולטור ישאיר את סוגיית גובה התמלוגים קבורה באדמה.

התמלוג שמשלמת נשר מבוסס על מחירון לחומרי חציבה שקבעה מועצת מקרקעי ישראל. הוא כולל שני רכיבים: תשלום לרמ"י שהקרקע בבעלותה, ותשלום נוסף לקרן לשיקום מחצבות. נשר חוצבת חומרים בשלוש מחצבות – דושן בצפון, טמרה ונשר – אולם התמלוגים הרלבנטיים לייצור מלט הם רק בשתי המחצבות האחרונות.
על פי רמ"י, התמלוג הרלבנטי לנשר במחצבת רמלה, שבה היא כורה את החלק המכריע של החומרים הדרושים לה לייצור קלניקר (חומר הבסיס למלט), ועל כן כ־95% מהתמלוגים מגיעים ממנה, הוא עבור "מלט – חרסית אבן". התמלוג הוא 4.91 שקלים לטונה חומר, בתוספת 0.38 אגורות לקרן לשיקום מחצבות. בסך הכל 5.29 שקלים. תמלוג זה צמוד לרכיב "מלט" במדד תשומות הבנייה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

בקשת המידע שהגשנו

תשובת רשות המקרקעין

המידע שקיבלנו

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️