דילוג לתוכן העמוד

בקשת מידע של התנועה חשפה: הכסף חולט – אבל לא הגיע ליעדו

מדוע 70 מיליון שקל שחולטו בתיקים פליליים, ומיועדים למטרות ציבוריות כמו טיפול באלימות, בסמים ובאלכוהול, לא הגיעו ליעדם? בקשת חופש מידע שגישה התנועה עם עו"ד עמית דויטשר חושפות את האופן הלקוי שבו כספי ציבור נזנחים ואינם מחולקים.

החוק מתיר שימוש בכספים שנתפסו בביצוע עבירות שונות כגון סחר בסמים והלבנת הון, וכן הטלת קנסות ועיצומים כספיים בעבירות אלה. פקודת הסמים המסוכנים הסמיכה את האפוטרופוס הכללי לנהל קרן, שבה ירוכזו כל הכספים שחולטו מכוח העבירות האמורות. בפקודה נכתב כי "שר המשפטים והשר לביטחון לאומי, באישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, יקבעו בתקנות את דרכי הנהלת הקרן" וכן "את השימוש שייעשה בנכסי הקרן ואת דרך חלוקתם".

כמו כן קבעה הפקודה את מטרות הקרן, ובהן: עזרה באכיפת פקודת הסמים, גילוי רכוש בר-חילוט, ביצוע תפקידי המשטרה, המכס והרשות לאיסור הלבנת הון וכן ביצוע תפקידי הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול. החוק נחקק, אבל הרשות נסגרה, ובמקומה הוקמה רשות חדשה, אולם התיקון הנדרש לתקנות, בשל השינוי בזהות חברי המועצה שמחלקת את הכספים שחולטו בעבירות הסמים, לא אירע.

על-פי תשובת המשרד לביטחון לאומי לבקשת המידע, המועצה שמפעילה את הקרן התכנסה בפעם האחרונה בשנת 2019 – ומאז לא חולקו כספיה. "בשל אילוצים שונים", נכתב, "תיקון התקנות טרם הושלם". עוד עלה מתגובת המשרד כי שני מינויים במועצה פקעו ולא חודשו.

מהתשובה שקיבלה התנועה לחופש המידע ממשרד המשפטים עולה כי בקרן ישנם 70,239,448 שקל. עוד אושר שם כי לא כונסה המועצה בשל העובדה שהתקנות לא תוקנו, וכי הפעם האחרונה שנעשה דיווח בדבר הכספים בה הייתה ב-2019.

עו"ד עמית דויטשר, שהגיש את הבקשה ביחד עם התנועה מסר כי "הנתונים העולים מן המידע שנמסר מטרידים – ומעלים כי בשל פגם טכני הנוגע לתיקון תקנות הסמים המסוכנים, עשרות מיליוני שקלים, אשר מיועדים לטובת הציבור, לא מועברים. המצב הוא כזה במשך לא פחות מחמש שנים, וראוי שהמדינה תפעל במיידי על-מנת לתקן את המצב".

 

תשובת האפוטרופוס הכללי

תשובת האפוטרופוס הכללי

מענה מהמשרד לביטחון לאומי

מענה מהמשרד לביטחון לאומי

קרן חילוט – הלבת הון

קרן חילוט – אפוטרופוס כללי

קרן חילוט סמים

קרן חילוט הלבנת הון

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️