דילוג לתוכן העמוד

נחשף בעקבות עתירת התנועה: מידע על התחסנות ילדים בחיסוני שגרה ב-2023

במשך שנים משרד הבריאות נמנע מפרסום הנתונים על שיעורי התחסנות ארציים בקרב ילדים בחיסוני שגרה, ורק לאחר עתירה שהגישה התנועה לחופש המידע – המידע מתפרסם.

מדובר במידע שראוי שיתפרסם לציבור באופן יזום. אחוזי ההתחסנות מסבירים את התפרצויות המחלות שאנחנו רואים כיום. מהמידע שקיבלנו עולה שביותר ממחצית היישובים בישראל יש אחוזי התחסנות נמוכים ברמה שמעמידה את כלל האוכלוסייה בסכנת הידבקות במחלות כמו חצבת ושעלת. מחלות שיש להן חיסון אך אינן חולפות מהעולם כי שיעור ההתחסנות לא גבוה מספיק. הגיע הזמן שקופות החולים ומשרד הבריאות יפרסמו "דש בורד" נגיש ברמת יישוב, לרבות יישובים קטנים, ופילוח מגדרי.

בצד החיובי, מהמידע עולה כי שיעורי התחסנות גבוהים נרשמו ביישובים ערביים ודרוזיים, לעומת זאת  שיעורים ההתחסנות ביישובים חרדיים – מדאיגים.

"העובדה שבשנת 2024, בפיגור של שש שנים, המידע סוף-סוף מתחיל להיות מתוכלל בין הקופות למשרד הבריאות – היא בשורה גדולה לציבור", מדגישה רחלי אדרי-חולתא, מנכ"לית התנועה לחופש המידע.

הנתונים מציינים את שיעורי ההתחסנות בכלל חיסוני השגרה של משרד הבריאות בכל היישובים שבהם מתגוררים יותר מ–2,000 תושבים. מהנתונים עולה כי שיעורי ההתחסנות הגבוהים ביותר נרשמו ביישובים הערביים והדרוזיים. לעומתם, עולה תמונה מטרידה של שיעורי התחסנות נמוכים במיוחד בירושלים וביישובים חרדיים, במנת חיסון אחת לפחות של החיסון המשולב נגד טטנוס (פלצת), דיפתריה (אסכרה) ושעלת, וזאת ברקע התפרצות השעלת בחודשים האחרונים.

מידע על חיסונים בשגרה

מידע נוסף שקיבלנו על חיסונים

 

הכתבה של אדיר ינקו ב-YNET

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️