דילוג לתוכן העמוד

הרפורמה בתכנון מציגה: דיונים סודיים בלי תמלול ותיעוד ובלי נציגי הארגונים הסביבתיים

"חומרי הרקע, ההחלטות והנימוקים יהיו פתוחים לציבור ושקופים", כך הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו המקדם בלהט את חקיקתו של חוק התכנון והבנייה החדש. המציאות מתברר רחוקה מאוד מההבטחות. הרפורמה שמקדמת הממשלה היא צעד גדול לאחור מבחינת השקיפות ושיתוף הציבור בדיוני הגופים התכנוניים.

במסגרת הרפורמה נקבע כי דיוני ועדות התכנון יהיו סגורים וסודיים – ומי שידליף פרטים מהדיונים מסתכן בשנת מאסר (איום שבינתיים הוסר בעקבות לחץ ציבורי. עוד נקבע כי תיאסר נוכחותם בדיונים של נציגי ארגונים שהגישו התנגדויות. ובכלל, מנסחי הרפורמה עשו כל שביכולתם כדי לצמצם את נוכחות נציגי הארגונים החברתיים והסביבתיים בדיוני הגופים התכנוניים, אף ששם מתקבלות הכרעות קריטיות.

במסמך שחיבר המטה לתכנון אחראי נאמר: "למרבה הצער מנגנוני הבקרה, השקיפות, שיתוף הציבור במערכת התכנון אינם מוסדרים כראוי בהצעת החוק, ללא ספק כתוצאה מאופן קידומה בבהילות ובסודיות".

השר הממונה על שיתוף הציבור, מיכאל איתן, אמר כי "הרפורמה היא צעד מבורך, אך ההבטחה שהיא תהיה מלווה גם בצעדים המקדמים שקיפות ושיתוף הציבור – התבדתה. אני מקווה שברגע האחרון, לפחות בחלק מהסוגיות שבהן יש נסיגה מהמצב הקיים, יבואו לתיקון בממשלה ובכנסת".

אתמול ערכה ועדת שרים מיוחד שהוקמה לצורך העניין דיון בהתנגדויות הרבות שהוגשו לרפורמה. אחר כך אמור הדיון ברפורמה לעבור לכנסת. הוועדה דנה בחלק מההצעות שהעלה השר איתן, להגברת השקיפות.

לא למדינת הולילנד – הפגנה נגד הרפורמה

כתבה ב"ידיעות אחרונות" על הרפורמה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️