דילוג לתוכן העמוד

בג"ץ הורה להקים מאגר מידע אודות עובדים שנפגעו מנשימת אבק מזיק

בג"ץ הורה ל"ועדה הרפואית הארצית לאבק מזיק" להקים ולנהל, בתוך ששה חודשים, מאגר מידע שיכלול את שמות העובדים שנחשפו לאבק מזיק. המאגר גם יכלול את תוצאות הבדיקות הרפואיות שלהם ואת המחלות שבהן חלו, לרבות מחלות שנגרמו על ידי אסבסט, טלק וצורן דו-חמצני גבישי.

השופטים אדמונד לוי, אסתר חיות ויצחק עמית קיבלו בכך חלק מעתירתו של חולה במחלת הלימפומה, אביטל יד-שלום – הנאבק להוכיח קשר בין מחלתו הקשה לבין עבודתו עם אסבסט. יד שלום, אשר יוצג על ידי עו"ד אפרים גלסברג, טען כי הוועדה הרפואית הארצית לאבק מזיק, אשר הוקמה מכוח תקנות הבטיחות בעבודה, אינה ממלאה את התפקידים המוטלים עליה בתקנות, וכתוצאה מכך לא קיים בישראל מאגר מידע לגבי נתוני התחלואה של עובדים שנחשפו לאבק מזיק במהלך עבודתם.

יד שלום עתר לבג"ץ וטען כי הוועדה הרפואית לא מילאה את התפקידים שהוטלו עליה בתקנות אבק מזיק, ולא הקימה מאגר נתונים לגבי שיעורי התחלואה במחלות סרטן בהן לקו עובדים שנחשפו לאבק מזיק, כפי שהיה עליה לעשות על פי התקנות.

שופטי בג"ץ קובעים כי הוועדה הרפואית שהוקמה, מתוקף תקנות אבק מזיק, נועדה לשמש גוף מקצועי אשר יבנה, באמצעות המידע שייאסף על-ידו, תמונת מצב מלאה ועדכנית באשר לתעסוקה באבק מזיק ולתחלואת עובדים ועובדים לשעבר שנחשפו לו. זאת, על מנת לאפשר ניהול מעקב מתאים בנושאים אלה וכן על מנת שהמידע והנתונים שייאספו ישמשו בסיס לייעוץ ולהמלצות שיינתנו על-ידי הוועדה באותם נושאים. "הקמת מאגר מסודר ועדכני של מידע ונתונים, לבד מהיותה אחד התפקידים שהוטלו על הוועדה לפי התקנות, הינה חיונית למילוי התפקידים האחרים שהוטלו עליה ולהגשמת המטרות שעמדו לכתחילה בבסיס הקמתה".

שופטי בג"ץ הורו לוועדה הרפואית, לשר התעסוקה, המסחר והתעשייה ולשר להגנת הסביבה לשלם לעותר שכר טרחת עורך דין בסך של 15 אלף שקל.

לפסק הדין (בג"ץ 2725/09)

לידיעה ב"הארץ"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️