דילוג לתוכן העמוד

המדינה תיאלץ לשלם 35 אלף שקל לאחר שהתחמקה ממסירת מידע

בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב את מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) לשלם למוקד להגנת הפרט 35 אלף שקל כהוצאות משפט, עוד בטרם הסתיים ההליך בעתירה לפי חוק החופש המידע. ההחלטה ניתנה נוכח התנהלותו השערורייתית של מתפ"ש בטיפולו בבקשת מידע שהגיש המוקד.

בצעד חסר תקדים, פסקה שופטת בית המשפט המנהלי, ד"ר מיכל אגמון-גונן כי על המדינה לשלם הוצאות בגין התנהלות מתאם הפעולות בשטחים בעתירת חופש המידע שהגיש המוקד להגנת הפרט, שביקש נתונים אודות מספר מנועי היציאה מהשטחים לחו"ל.

באוקטובר 2006 הגישו המוקד וארגונים נוספים עתירה לבג"ץ, אשר עסקה בהגבלות הרבות החלות על "מנועי שב"כ" – אנשים שהצבא אסר על יציאתם מהגדה לחו"ל. על פי הערכת הארגונים בעת הגשת העתירה, מנתה אוכלוסיית "מנועי השב"כ" רבבות פלסטינים תושבי השטחים. במסגרת ההליכים טענה המדינה כי חלה ירידה משמעותית במספר תושבי השטחים שיציאתם לחו"ל נמנעת, אך סירבה למסור נתונים מדויקים.

במאי 2009 פנה המוקד ללשכת דובר המתפ"ש, בהתאם לחוק חופש המידע, בבקשה לחשוף את מספרם המדויק של תושבי הגדה המערבית אשר בשנים 2009-2005 קיימת היתה מניעה ביטחונית ליציאתם לחו"ל. למרות שעל פי החוק, רשות ציבורית מחויבת להשיב לפנייה זו לא יאוחר מ-30 יום מאז קבלתה, חלפו שמונה חודשים תמימים בלא מענה. בשל כך עתר המוקד בפברואר 2010 לבית המשפט לעניינים מינהליים, בדרישה לחייב את המתפ"ש להשיב לבקשה.

ביום שלפני מועד הדיון, בחלוף למעלה משנה מיום הגשת הבקשה המקורית, שלחה פרקליטות מחוז תל אביב תגובה ראשונית וחלקית, שאינה מפרטת את עיקר המידע שנתבקש ואף אינה נתמכת בתצהיר – כפי שהורה בית המשפט. בהחלטתו קבע בית המשפט כי התגובה אינה עניינית, שכן "היא אינה כוללת דבר למעט הצהרות כלליות שאין מאחוריהן כל תוכן". בית המשפט הוסיף כי נדמה שהמשיבים לא הפנימו את הוראות החוק.

לאור ההתנהלות המזלזלת של המדינה, הורה לה בית המשפט להגיש כתב תשובה הנתמך בתצהיר בתוך שבוע, בהדגישו כי המועד להגשת התגובה לא יוארך. "אין להיעתר לכל בקשה לדחייה נוספת כאשר הבקשה המקורית הוגשה לפני למעלה משנה. ראשית, מדובר בסחבת, ובדחיית דיונים מיותרת ובנוסף בזלזול בהוראות החוק וביהמ"ש. בנוסף, תישא המשיבה בהוצאות העותרת ושכ"ט עורכי דינה בשל כל ההליכים המיותרים שהתנהלו עד כה בסכום של 35 אלף שקל בצירוף מע"מ כדין. סכום זה ישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל והוא אינו מותנה או קשור בתוצאות העתירה. לא יתכן כי הוראות החוק וביהמ"ש יהפכו לאות מתה ללא כל תוצאות", כתבה שופטת בית המשפט המנהלי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון-גונן.

לפסק הדין