דילוג לתוכן העמוד

שמות המועמדים לתפקידי דירקטורים שנפסלו בוועדת שפניץ

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון שקיבל את ערעורה של התנועה לחופש המידע נגד רשות החברות הממשלתיות, והורה לפרסם את שמם של מועמדים שמועמדותם לדירקטורים בחברות ממשלתיות נפסלה, ביקשנו לקבל את השמות. הנה הם, וגם הסיבה לפסילתם ואיזה שר ביקש למנות אותם.

מאחר שבפסק הדין נקבע כי החלטת העליון תחול רק ביחס למועמדים שהציגו את מועמדותם למשרת דירקטור בחברה ממשלתית לאחר פרסום פסק הדין, במאי 2010, קיבלנו ארבעה שמות. אבל נמשיך לעקוב, ולבקש את השמות גם בעתיד.

התנועה לחופש המידע פנתה בעבר לוועדת רביבי הבוחנת את המינויים בשירות הציבורי בדרישה לקבל מידע אודות מועמדים שהוגשו לוועדה על-ידי שרי הממשלה ונדחו. בדרך כלל מדובר באנשים שכישוריהם לתפקיד מוטלים בספק, אך השר החליט בכל זאת להגיש את מועמדותם – או כדי לנער מעליו לחצים פוליטיים, או בתקווה שהוועדה תאשר את המינוי למרות חוסר התאמתו של המועמד לתפקיד.

עתירה שהגישה התנועה לבית המשפט המנהלי, באמצעות עו"ד אילן יונש, התקבלה באופן חלקי. נקבע שיש למסור את המידע אודות מועמדים שנדחו עם שם השר שהגיש את מועמדותם, אך ללא שם המועמד. הערעור שהגשנו לעליון התקבל כאמור במאי 2010.

בפסק דין המתפרס על פני 40 עמודים, מרחיבה השופטת ארבל על חשיבות המידע במסגרת המאבק בנגע המינויים הפוליטיים. "העניין הציבורי שבפרסום שמם של מועמדים למשרת דירקטור בחברות ממשלתיות, שנפסלו על-ידי הוועדה, גובר על משקלה של הפגיעה בפרטיות הכרוכה בפרסום שכזה", נכתב בפסק הדין.

"שקיפותו של המינהל הציבורי, ונגישותו של הציבור למידע שעמד בבסיס החלטת הרשות הן תנאי שאין בלתו לקיומה של ביקורת ציבורית מהותית על פעילותם של נבחרי הציבור ועובדיו…פרסום שמותיהם של כלל המועמדים למשרד דירקטור בחברות ציבוריות, אלה שמונו לצד אלה שנפסלו , יגביר את יעילותה של הביקורת הציבורית על החלטות השלטון בהקשר של מינויים בחברות הממשלתיות ויאפשר את מימושה המלא".

שמות המועמדים שנפסלו בוועדת שפניץ

פסק הדין של בית המשפט העליון

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️