דילוג לתוכן העמוד

בקשה למידע אילצה את לשכת העיתונות הממשלתית לפרסם את שמות בעלי תעודת עיתונאי

האם יש בישראל בלוגרים שזכו לקבל תעודת עיתונאי מלשכת העיתונות הממשלתית? על השאלה הפשוטה הזו מסרבים בלע"מ לענות כבר חודשים ארוכים. צעד לפתרון התעלומה נעשה השבוע כשבעקבות בקשה למידע שהגישו "העין השביעית" והתנועה לחופש המידע נאלצה לע"מ לפרסם את רשימת כל העיתונאים הישראלים המחזיקים בתעודות עיתונאי. מדובר בלא פחות מ-5,472 אנשים. עכשיו נשאר לברר כמה מתוכם הם בלוגרים, וגם  – למה בלע"מ כל כך משתדלים שלא לחשוף את השמות שלהם.

לפני כמה חודשים בראיון לאתר "העין השביעית" אמר מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, דני סימן, כי בלוגרים ישראלים קיבלו תעודת עיתונאי. "לא אחד, אלא יותר, כמה וכמה אנשים. […] יותר ישראלים מאשר זרים", אמר האיש שאחראי על הנפקת תעודות עיתונאי במדינת ישראל.

היוזמה לתת לבלוגרים תעודות עיתונאי נחשפה לראשונה בספטמבר 2009, אז השתתף ראש מטה ההסברה בלשכת ראש הממשלה, רון דרמר, בפאנל עם בלוגרים יהודים. "צריך לאתר כמה בלוגרים רציניים וטובים, ולהעניק להם תעודת עיתונאי", אמר דרמר.

באפריל השנה, במסגרת עתירה של אתר חדשות הגולשים "יופוסט" (לשעבר "סקופ"), קיבל בג"צ את טענת האתר כי התנאים של לע"מ להענקת תעודות עיתונאי מפלים, והורה לה לתקן אותם ולהציגם לבית המשפט. סימן כאמור הצהיר בראיון ל"העין השביעית" כי הלשכה הנפיקה לבלוגרים תעודות עיתונאי.

ב"העין השביעית" נותרו חשדנים וביקשו מסימן את שמות הבלוגרים שזכו בתעודת עיתונאי, אלא שסימן סירב. הוא מסר כי התייעץ עם המחלקה המשפטית של לשכת העיתונות וסירב להעביר את השמות בנימוק של "צנעת הפרט". ב-26 באפריל הגישו אנשי "העין השביעית", בסיוע התנועה לחופש המידע, בקשה לקבל את השמות לפי חוק חופש המידע.

ב-23 במאי, ימים ספורים לפני תום תקופת 30 הימים שאחריה מחייב החוק להשיב על בקשה כזאת, ביקשה הלשכה ארכה של 30 יום נוספים, וב-13 ביוני נענינו בסירוב, בנימוק שבלע"מ לא יכולים להבחין מי ברשימותיהם הם בלוגרים, טיעון תמוה שסותר על פניו את דבריו של סימן לפיו תעודות הוענקו לבלוגרים. בלית ברירה הוגשה בקשה לקבל את הרשימה המלאה של בעלי תעודות העיתונאי בחלוקה למערכות, במטרה לבצע בעצמנו את החיפוש ולאתר את הבלוגרים. חודשיים נוספים חלפו לפני שקיבלנו את הרשימה – 5,472 שמות, ללא שיוך מערכתי, כאמור. אנו מתכוונים להמשיך לדרוש את המידע מלשכת העיתונות. במקביל, אנשי "העין השביעית" מבקשים מבלוגרים האוחזים בתעודת עיתונאי ליצור קשר.

רשימת הישראלים המחזיקים בתעודות עיתונאי

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️