דילוג לתוכן העמוד

רביב דרוקר: את המסמך הכי חשוב שאתם לא קוראים אפשר להבין

תשמעו סיפור: מפלגת "עיר לכולנו" רצתה להפוך את תקציב עיריית תל אביב לנגיש. להפוך את אוסף המספרים הבלתי אפשרי, שנהיר רק לחמישה אנשים אולי, שעושים מזה הרבה כסף, למשהו שכמעט כל אחד יכול להבין.

כמה העירייה משקיעה בצפון, כמה בדרום, כמה בחינוך וכמה בנסיעות ראש העירייה לחו"ל. כדי לעשות את זה, צריך לקבל את התקציב בפורמט של אקסל. פשוט, לא? ממילא זה מתפרסם, כמה מסובך זה יכול להיות לשים אותו על אקסל? מסתבר שמאוד. העירייה סירבה. למה? בטח הם מסרו סיבה, סביר שהיתה מטומטמת, הכי מעניין שאפילו לא ניסיתי לברר. היה לכולנו ברור שהסיבה האמיתית היא – לא רוצים שתדעו, או יותר נכון, לא מוכנים להשקיע שנייה כדי שיהיה לכם סיכוי להבין.

"עיר לכולנו" יחד עם התנועה לחופש המידע עתרו לבית המשפט בבקשה שיורה לעירייה לבצע את הפעולה המסובכת. בזמן שהדיון מתנהל, פנינו גם למשרד האוצר. ביקשנו אותו הדבר, רק לגבי תקציב קצת יותר גדול – תקציב המדינה. קחו נשימה ארוכה. תפנית בעלילה. משרד האוצר אמר – כן, אין בעיה. מה הסיפור. עוד אנחנו מתחבקים עם עצמנו, התברר שגורם ממשלתי, מן המעטים שידעו על העתירה נגד עיריית תל אביב, התקשר למשרד האוצר. לא הייתי עד שמיעה לשיחה, אבל תוכנה הלך פחות או יותר כך.

הגורם הממשלתי: מה פתאום אתם נותנים את התקציב בפורמט אקסל? משרד האוצר: למה לא? הגורם הממשלתי: כי יש דיון בבית המשפט בתל אביב, והעירייה מציגה עמדה שאי אפשר לעשות את זה, שזה מאמץ בלתי סביר. משרד האוצר: אבל זה מאמץ מאוד קטן.

למזלנו, משרד האוצר לא ספר את אותו גורם ממשלתי. קיבלנו את תקציב המדינה באקסל (וגם את תקציב עיריית תל אביב). מפה והלאה העניינים כבר יותר פשוטים. מייצרים כלי דמוי "התקציבולטור" ששימש את אנשי "עיר לכולנו" בתל-אביב, ומנסים לראות מה הוא יכול להוציא מתקציב המדינה. איזה נתונים השוואתיים הוא יכול לייצר. האם הוא יכול להפוך את המסמך הכי חשוב, שאתם לא קוראים, למשהו שניתן להבין ולשפוט? כלי תקשורת בעולם הגיעו לתוצאות מאוד יפות. נקווה שגם אתם תצליחו.

תקציב המדינה כקובץ אקסל

למאמר בדה מרקר

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️