דילוג לתוכן העמוד

ההדלפה הגדולה אי פעם: ויקיליקס מפרסם 400 אלף מסמכים סודיים על מלחמת עיראק

"חשיפת המסמכים הצבאיים הגדולה בהיסטוריה" – כך מכריז אתר ההדלפות ויקיליקס על חשיפת כ-400 אלף דו"חות סודיים של צבא ארה"ב העוסקים במלחמה בעיראק. המסמכים – שחוברו בין 2003 ל-2010, מתעדים את התנהלות הכוחות האמריקאים על אדמת עיראק. בין השאר שופכים המסמכים לראשונה אור על מניין האזרחים שנהרגו מאז 2003, על המעורבות האיראנית במדינה ועל עינוי אסירים על-ידי כוחות הביטחון המקומיים תוך העלמת עין של האמריקאים. הפנטגון בתגובה: "ההדלפה תסכן חיי אדם". את המסמכים הפיץ האתר באמצעות סיקור נרחב בעיתונים "גרדיאן", "ניו יורק טיימס" ו"דר שפיגל".

ה"גרדיאן" מדווח כי יותר מ-15 אלף אזרחים נהרגו בתקריות שונות שעד כה לא דווח עליהן. "ארצות הברית ובריטניה התעקשו כי אין מניין רשמי של אזרחים שנהרגו, אבל לפי המסמכים, 66,081 מבין 109,000 הרוגים מתו בנסיבות שאינן מלחמתיות", דיווח העיתון הבריטי.

הפנטגון מסר בתגובה כי "בחשיפת מידע מסווג מסוג זה, ויקיליקס ממשיך לסכן את חיי חיילינו, את שותפיהם לקואליציה ואת העיראקים והאפגנים שעובדים איתנו". לפני כשבוע החליט הפנטגון להוריד את הכפפות במאבק באתר ההדלפות שמצליח לחמוק מידיו כל פעם מחדש. רק לאחרונה פרסם האתר 92 אלף מסמכים סודיים של המודיעין האמריקאי הנוגעים למלחמה  באפגניסטן. שבועיים לאחר הפרסום הורה הפנטגון להכניס את ויקיליקס ל"רשימה השחורה". צעד שאמור למנוע מאתר ההדלפות לגייס תרומות באינטרנט.

ה"גרדיאן" מדווח כי חברת התשלומים באינטרנט מאני-בורקס, אשר באמצעותה יכולים אנשים לתרום לויקיליקס, סגרה את חשבון התרומות של האתר לאחר שממשלות ארה"ב ואוסטרליה הכניסו את ויקיליקס לרשימה שחורה של ארגונים החשודים בהלבנת כספים.

פרסום המסמכים עורר את חמתו של הפנטגון, ומשרד ההגנה האמריקאי אף איים על ויקיליקס, ועיכב לחקירה את אחד ממתנדבי האתר, ג'ואל אפלבאום, בעת שחזר לארה"ב מאירופה. עם זאת, ויקיליקס סירב לבקשת הפנטגון להשיב לידיו את המסמכים הסודיים ולהשמיד את כל העותקים שלהם, ובמקום זאת, הודיע על היערכותו לקראת חשיפה גדולה אף יותר, בהיקף גדול פי שלושה, של מסמכים צבאיים הנוגעים לפעילות צבא ארה"ב בעיראק.

למסמכים שנחשפו באתר ויקיליקס

ראיון שנערך עם מייסד ויקיליקס, גוליאן אסאנג' בכנס TED.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️