דילוג לתוכן העמוד

בעקבות עתירת חופש מידע – המדינה חשפה את מסמכי מדיניות הסגר

לאחר שנה וחצי שבה הכחישה את קיום המסמכים ומנעה את חשיפתם בטענת "שיקולים ביטחונים", חשפה המדינה לציבור שלושה מסמכים המנסחים את מדיניות הכנסת הסחורות לרצועת עזה בתקופה שלפני המשט, וכן רשימה של סחורות שאותן אישרה ישראל להכניס לרצועה. המסמכים נחשפו בעקבות עתירת שהגישה לפני כשנה וחצי עמותת גישה על פי חוק חופש המידע לבית המשפט המחוזי בתל אביב, במסגרתה דרשה העמותה שקיפות במדיניות הסגר על עזה. את מסמכי המדיניות העדכנית עדיין מסרבת המדינה לחשוף.

המסמכים חושפים כי המדינה אישרה לנקוט ב"מדיניות צמצום מכוונת" לגבי מוצרי בסיס חיוניים ברצועת עזה. כך, למשל, צמצמה המדינה את אספקת הסולר הנדרש לתחנת הכוח בעזה, ובכך פגעה באופן ניכר באספקת החשמל והמים. בנוסף, מתברר כעת כי המדינה השתמשה במודל שקבע מהו "קו ההתראה התחתון" כדי להתריע מראש כל מחסור צפוי במוצר מסוים, אך בד בבד אישרה התעלמות ממנו, אם הדבר נדרש משיקולי מדיניות. יתרה מכך, המדינה קבעה "קו התראה עליון"  שמעבר לו יכולה להיאסר כניסת סחורות לרצועה, גם אם היה להן ביקוש. לטענת המדינה, היא לא נקטה בפועל במדיניות הצמצום המכוונת, לפחות לא לגבי מוצרי יסוד, אף שלא הגדירה מהם.

הנהלים שנחשפו קובעים כי רשימת המוצרים המותרים "לא תופץ לגורמים מעבר למפורט!!" (סעיף י', עמ' 16, ההדגשות במקור), תוך התעלמות מהעובדה שללא שקיפות נמנע מסוחרים ברצועה לדעת מה מותר להם לייבא אליה. הרשימה הצטמצמה למוצרים מותרים בלבד, וממילא אסרה את כל השאר, ללא כל הקשר בטחוני או ענייני אחר. בקשה להכנסת מוצר שאינו ברשימה – כמון, למשל – דרש על פי הנהלים תהליך אישור מיוחד, שבסופו הוחלט אם ייכנס או לא.

המסמכים כוללים סדרה של נוסחאות שגובשו על ידי משרד הביטחון לשם חישוב מלאי המוצרים (עמ' 8-10). הנוסחאות מבקשות לאפשר למתפ"ש לחשב את מה שזכה לכינוי "אורך נשימה" (סעיף ט' עמ' 8). הנוסחה קובעת כי אם תחולק כמות המלאי ברצועה בצריכה היומית של התושבים, יתקבל מספר הימים שיקחו עד שתושבי הרצועה יישארו ללא המוצרים הנדרשים, או במילים אחרות, עד ש"אורך הנשימה" שלהם ייגמר.

מנכ"ל עמותת גישה, עו"ד שרי בשי, אמרה בתגובה למסמכי המדינה שנחשפו, כי:  "במקום לשקול הגנה על הביטחון מחד, וצרכיהם וזכויותיהם של אזרחים תושבי רצועת עזה מאידך, מנעה המערכת הצבאית מתושבי עזה גלוקוז לביסקוויטים ואספקת חשמל סדירה – תוך שיתוק האפשרות לחיים נורמאליים ברצועה והשחתת הטוהר המוסרי של מדינת ישראל. לצערי הרב, היבטים מרכזיים ממדיניות זו עדיין נמשכים".

לדיווח באתר גישה

לפרוטוקול בו המדינה מכחישה את קיום המסמכים,

למסמכים שחשפה המדינה

לעתירה שהגישה עמותת גישה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️