דילוג לתוכן העמוד

ביהמ"ש הורה לצ’ייני לשמור מסמכים הנוגעים לתפקידו כדי ש"לא ישכתב את ההיסטוריה"

בית המשפט המחוזי בקולומביה פסק כי סגן נשיא ארה"ב, דיק צ’ייני, מחויב לשמר מסמכים הנוגעים לתפקידו, ולהעבירים לארכיונים הלאומיים בסיום כהונתו.

היסטוריונים רבים מתכוננים להסתער בינואר על המסמכים הרשמיים שיותירו אחריהם ג’ורג’ בוש ואנשיו כדי לנתח את תהליכי קבלת ההחלטות שהובילו למדיניות המוגדרת ככושלת כמעט בכל תחום אפשרי. ואולם, יש החוששים כי ערימת המסמכים שתעמוד לרשותם תהיה קטנה בהרבה בגלל נטייתו של סגן הנשיא דיק צ’ייני לסודיות.

צ’ייני עלול לתרום לשכתוב ההיסטוריה, אם חלק מהמסמכים הקשורים לתפקודו כסגן הנשיא לא יגיעו לארכיונים הלאומיים, טוענת קבוצת היסטוריונים ואזרחים המאוגדים בשם "אזרחים למען אחריות ואתיקה בוואשינגטון". צ’ייני השיב שמבחינה רשמית סגן הנשיא הוא לא חלק מהזרוע המבצעת, ולכן הוא מחויב לשמור רק את המסמכים הקשורים ישירות להגדרת תפקידו הרשמית – יו"ר בישיבות הסנאט ומוציא לפועל של משימות בשליחות הנשיא.

הוויכוח הגיע לפני מספר שבועות עד לבית המשפט במחוז קולומביה, ושלשום פסקה השופטת קולין קולאר-קוטלי שצ’ייני חייב לשמר את כל המסמכים. השופטת ציינה כי עמדת ממשל בוש מעוררת חשש שחלק מהמסמכים לא יישמרו. כמו כן, תקדים ניקסון קובע שהעלמת מסמכים הנופלים תחת חוק רישומי הנשיא, עלולה להביא למאסר של מי שיפר אותו.

צ’ייני נחשב לאחד האנשים החזקים בסביבת בוש וחשיפת תיעוד המפגשים שקיים עם נציגי ענף האנרגיה עשויה להיות משמעותית בשחזור תהליך ניסוח המדיניות בתחום זה ותחומים נוספים.

לקריאת הידיעה בעיתון "הארץ"

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️