דילוג לתוכן העמוד

עמותת גישה: לחשוף מסמכים עדכניים אודות מדיניות הסֶּגֶר על עזה

בחודש שעבר נחשפו לראשונה מסמכים רשמיים (PDF) של משרד הביטחון לאחר שנציגי המדינה הכחישו את קיומם. המסמכים נחשפו בעקבות מאבק משפטי שניהלה עמותת גישה במשך שנה וחצי. המסמכים מכילים כללים לפיהם התנהל עד לאחרונה הסגר על רצועת עזה.

בין היתר חושפים המסמכים:

  • המדינה יצרה סדרה של נוסחאות לשם חישוב מלאי המוצרים והתירה "צמצום מכוון" של מלאי הסחורות ברצועה. אחת מהנוסחאות זכתה לכינוי "אורך נשימה". הנוסחה קובעת כי אם תחולק כמות המלאי ברצועה בצריכה היומית של התושבים, יתקבל מספר הימים שייקחו עד שתושבי הרצועה יישארו ללא המוצרים הנדרשים, או במילים אחרות, עד ש"אורך הנשימה" שלהם ייגמר.
  • המדינה אסרה על הכנסת מוצרים שיתרמו לשיקום הרצועה ולתעסוקה עבור תושביה.
  • המדינה מנעה את כניסתם לרצועת עזה של מוצרים בעלי אופי אזרחי מובהק.
  • המדינה קבעה כי על הצבא לשקול את "תפיסתו התדמיתית של המוצר (האם נתפס כמותרות)" בבואו להחליט האם להתיר את הכנסתו.

כדי שנוכל כולנו להשתתף במדיניות כלפי רצועת עזה עזרו לנו לחשוף את המסמכים

חופש המידע הוא עקרון יסוד של חברה דמוקרטית, אבל הממשלה מסרבת לחשוף בפני אזרחי המדינה את הנהלים והכללים שלפיהם היא מקיימת את הסגר על רצועת עזה. כיצד נוכל לגבש עמדות כלפי פעולות הממשלה בעזה אם איננו יודעים מהם הקווים המנחים פעולות אלה?

משנת 2009, עם הגשת העתירה על בסיס חוק חופש המידע על ידי עמותת גישה, מבקשת העמותה לראות את מסמכי הצבא המפרטים את מדיניות העברת הסחורות לרצועת עזה ואת מסמך "הקווים האדומים" הקובע, לכאורה, את צריכת הקלוריות המינימאלית הנחוצה להישרדות תושבי הרצועה.

המדינה סירבה למסור את מסמך "הקווים האדומים" בתואנה שמדובר בטיוטה שאין חובה לחושף. בתחילה הכחישו נציגי הפרקליטות ומתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) את קיומם של שאר המסמכים, ורק לאחר שגישה דרשה מממלא מקום המתפ"ש, עמוס גלעד, להצהיר שאין מסמכים כאלו, הודתה המדינה בקיומם, אך סירבה למסרם בתואנה שחשיפתם תפגע בביטחון המדינה וביחסי החוץ שלה.

לפני כחודש הסכימה המדינה לחשוף את המסמכים הנוגעים למדיניות הסגר בתקופה שלפני המשט, אך היא עדיין מסרבת להביא לידיעת הציבור את מסמך "הקווים האדומים". בנוסף, המדינה עדיין מסרבת לחשוף את המסמכים המתארים את מדיניות הסגר כיום.

גישה ממשיכה במאבקה לקבל את שאר המסמכים הנוגעים למדיניות שהונהגה לפני המשט, ולחשוף את הקריטריונים והנהלים שעומדים בתוקף גם היום – ושמגבילים באופן קיצוני את הכנסת חומרי הבניין לרצועת עזה ושאוסרים על ייצוא.

"אם המדינה עוסקת אך ורק בשמירה על ביטחוננו, מדוע היא מסרבת לחשוף את המסמכים?" (מנכ"ל גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע, עו"ד שרי בשי)

"נושאים כאן את שם הבטחון לשווא. פרסום של כללים בדבר כניסת מזון וסחורות אינו נותן שום מידע מודיעיני לארגוני טרור, אבל הוא נותן מידע חיוני לישראלים שרוצים לגבש עמדה לגבי מדיניות הממשלה". (מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד)

אנו – עמותת גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע, והתנועה לחופש המידע – מזמינות אתכם להצטרף לקריאה לרשויות הישראליות לחשוף את מסמכי מדיניות הסגר על רצועת עזה, ולאפשר לכולנו לקיים דיון מיודע על מדיניות זו.

חופש המידע הוא עקרון יסוד של חברה דמוקרטית, אבל הממשלה מסרבת לחשוף בפני אזרחי המדינה את הנהלים והכללים שלפיהם היא מקיימת את הסגר על רצועת עזה. כיצד נוכל לגבש עמדות כלפי פעולות הממשלה בעזה אם איננו יודעים מהם הקווים המנחים פעולות אלה?

אתר עמותת גישה

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️