דילוג לתוכן העמוד

ויקיליקס משנה את כללי המשחק – על עולם חדש שבו הסודי הופך לפומבי

הסיבה האמיתית לפרסום המסמכים של מחלקת המדינה היא כי הם מספרים ללא כחל וסרק איך הממשל מקבל את ההחלטות הכי חשובות שלו. המסמכים שופכים אור על המניעים, חושפים לעיתים את הצביעות של בעלי הברית, הנמצאים בצדו השני של סיוע החוץ של ארה"ב. המסמכים מאירים את הדיפלומטיה שסביב שתי מלחמות שנערכות כרגע, וחושפים את התנהלות מול מדינות כמו פקיסטן ותימן שבהן המעורבות האמריקאית רק הולכת וגדלה. למרות הרתיעה מפרסום חומרים מודלפים בהיקף כזה, זה יהיה יומרני להחליט כי לאמריקאים אין זכות לדעת מה נעשה בשמם – מאמר מערכת של ה"ניו יורק טיימס" מסביר למה היה חשוב לפרסם את המסמכים.

רועי פלד, מנכ"ל התנועה לחופש המידע, כותב על עולם שיכול להתנהל לא רע גם על בסיס האמת:

ויקיליקס מלמדת אותנו שלשקר יש מחיר. פתאום תחושת הבטחון שליוותה מערכות מדיניות ופוליטיות שלמות, תחושה לפיה אפשר לרמות כמעט את כולם כמעט כל הזמן, קרסה ברעש גדול של כמה הקלדות פשוטות להעלאת קבצים לרשת. כללי המשחק השתנו לבלי הכר. המשמעות האמיתית של חשיפת מסמכי ויקיליקס, היא שעל תרבות שקר שלמה שאופפת את המערכות השולטות בחיינו ובעולמנו, הגיע הזמן לוותר. הגיע הזמן להתרגל לרעיון שכמעט תמיד צריך לומר לציבור את האמת, ובזמן אמת. ואז אולי יתברר שהעולם יכול להתנהל לא רע גם על בסיס האמת.

ויקיליקס ומפולת השלגים של המידע – מאמר מאת ד"ר קרין נהון, חברת הנהלת התנועה לחופש המידע – הפרסומים של ויקיליקס יגרמו לאנשי ציבור להיות יותר זהירים בהתבטאויות. מדינות מוכרחות להפנים את השינוי – העולם הופך לשקיף יותר

רפי מן ב"עין השביעית" – ההדלפה היא תגובה הולמת למניפולטיביות שבה מנסה הממשל לשלוט בסיקור המלחמות:  האם הטיל ששיגר ויקיליקס אכן יכופף את כנף המטוס של מומחי הספין ויחצני מערכות הביטחון? התשובה אינה חד-משמעית. אסור לזלזל במערכות הממשלתיות, שימצאו בוודאי דרכים מניפולטיביות יותר מאשר בעבר להתמודד עם האתר החדש. אבל אין ספק שיש צדק פואטי במהלך של ויקיליקס, עקיצה ראויה, שמוציאה לפחות קצת אוויר מבלון היחצנות והספינים של הפנטגון.

למאמר המלא

עפרי אילני ב"ארץ האמורי" כותב על הפרויקט הפוליטי החתרני ואפקטיבי – ויקיליקס

אחרי ההדלפה האחרונה של מסמכי משרד החוץ האמריקאי אפשר לומר באופן די ברור: ויקיליקס היא הפרויקט הפוליטי החתרני הכי אפקטיווי והכי מעניין שראה העולם מזה שנים. רבבות מאמרים אקדמיים עם ציטוטים של פוקו או אלתוסר, ואינספור הפגנות ופעולות מחאה של ארגוני שמאל קיקיוניים ברחבי תבל, לא הצליחו להדהים ולבלבל את הכוח החזק בעולם כמו אתר אינטרנט אחד. מספיק רק לראות את ההתבכיינויות של דובר הבית הלבן לפני הפרסום, ולא להאמין שמדובר במדינה עם הצבא וארגוני הביון הגדולים בעולם. וכל זה באמצעות פעולה כל כך מיושנת ופשוטה: לספק מידע, לחשוף את האמת – או לפחות חלק גדול יותר מהאמת ממה שהיינו רגילים עד כה.

מאמר ב"הארץ" על מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' ועל טוראי בראדלי מאנינג שהביא אותו עד הלום

ה"ניו יורק טיימס" על מה שחשפה ההדלפה

פרויקט מיוחד של ה"גרדיאן" – איך להתמצא בהררי המסמכים שהודלפו