דילוג לתוכן העמוד

משרד ההגנה הבריטי חושף: כך רדף מטוס קרב אחר עב"ם בשמי הממלכה

טייס מצבא ארצות הברית קיבל הוראה לירות ולהפיל עצם בלתי מזוהה שנע בשמי בריטניה במהלך המלחמה הקרה, כך עולה ממסמכים שחשף הארכיון לאומי בבריטניה בעקבות בקשה למידע. מדובר במסמכים מתיקי חקירה מסווגים בהם חקר משרד ההגנה דיווחים על עב"מים.

"הייתי קרוב מאוד לירי של 24 רקטות לכיוון העב"ם", אמר הטייס. לדבריו, העצם נע בשמיים באופן לא סדיר וזיהויו ברדאר היה כשל "נושאת מטוסים מעופפת". הטייס, מילטון טורס, בן 77, הצהיר כי העצם שהה בשמיים זמן מה ללא תנועה ואז חג במהירות שהגיעה לכ-12 אלף קילומטר בשעה. האירוע התרחש ב-1957, והוא אחד מתריסר דיווחים עצמים בלתי מזוהים שנשמרו בארכיון של משרד ההגנה הבריטי ושוחררו לציבור בארכיון הלאומי בלונדון.

"הייתי בדרגה צבאית נמוכה אז ולמרות זאת הייתי מודע היטב לחומרת המצב", סיפר טורס, ששירת באותה תקופה כטייס F-86 בבסיס חיל האוויר במנסטון, קנט. "הפקודה הייתה לשגר מטח של רקטות לכיוון העצם המעופף. בחרתי חימוש והתכוננתי. הנעילה על המטרה היתה כמעט מיידית בשל גודל העצם". ברגע האחרון, העצם נעלם ממסכי הרדאר והמרדף הגיע לסיומו.

טורס חזר לבסיסו ותוחקר למחרת בידי אדם לא מזוהה שנראה, לדבריו, כמו "איש מכירות של IBM ". "הוא איים עליי ואמר שיאשים אותי ביצירת מחדל בטחוני במידה ואדווח על המרדף האווירי". לאחר שהסתיים התחקיר, נאסר על הטייסים להתייחס למקרה וטורס אכן שמר זאת בסוד במשך כמעט שלושים שנה.

לכתבה ב"הארץ"

לפרסום של הארכיון הלאומי

לצפייה במסמכים הרשמיים

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️