דילוג לתוכן העמוד

קלטות חדשות מהבית הלבן חושפות – ניקסון היה גזען אובססיבי

מסמכים ארכיונים מתפרסמים בעולם, גם ללא קשר לויקיליקס. הארכיון הלאומי בספריית הנשיא ניקסון פתח לציבור חומר ארכיוני רב מתקופת כהונתו בבית הלבן.  מדובר ב-265 שעות של הקלטות שנערכו בסתר, בהזמנת הנשיא עצמו, 140 אלף עמודים מודפסים, ו-43 שעות של תיעוד בוידאו. זוהי הפעם השלישית השנה שהספרייה מפרסמת לציבור חומרים מתקופת נשיאותו של ניקסון. החומרים יהיו זמינים לציבור בספריה וברשת.

הקלטות מתעדות שיחות שנערכו בבית הלבן ב-1973 ונסובו על מגוון נושאים כמו הפסקת האש במלחמת וייטנאם, שחרור שבויים, ווטרגייט, מדיניות ארצות הברית בצ'ילה וגם במזרח התיכון, כולל  שיחות עם המלך חוסיין וראש ממשלת ישראל גולדה מאיר.

המסמכים מגלים את מה שידוע כבר לכולם, שניקסון היה גזען אובססיבי. היהודים לדוגמה תופסים מקום מרכזי בהתבטאויותיו. בפברואר 1973 הוא הוקלט אומר ליועצו הבכיר צ'ארלס קולסון שאין לו דעות קדומות, אך הוסיף כי "לכל העמים יש תכונות מסוימות. ליהודים יש תכונות מסוימות. היהודים הם פשוט בעלי אישיות תוקפנית, מחוספסת ומרגיזה ביותר". בקלטת אחרת מתייחס ניקסון ליועציו היהודים, כולל קיסינג'ר וטוען שהם סובלים מרגשי נחיתות. "זה חוסר ביטחון סמוי. רוב היהודים מרגישים חסרי ביטחון, ובגלל זה הם רוצים להוכיח דברים".

ביטוי ליחסים המורכבים שהיו לניקסון עם היהודים אפשר למצוא ב-1 במארס 1973, כאשר ביקרה אותו ראש ממשלת ישראל גולדה מאיר. בשיחה על ארוחת הערב הממלכתית לכבוד מאיר, שאותה כינה ניקסון "הארוחה היהודית", קבע ניקסון כללים ברורים לגבי זהות המוזמנים – זאת לאחר שנודע לו שהבית הלבן מוצף בבקשות להשתתף באירוע. "אני לא רוצה שישתתף בארוחה הזאת אף יהודי שלא תמך בנו בקמפיין הזה", אמר, "זה ברור? אף יהודי שלא תמך בנו".

למרות האובססיה בנוגע ליהודים, בקטלוג הגזעים של ניקסון נמצא מקום לכולם. על אירים הוא אמר: "הם לא יכולים לשתות בלי להפוך תמיד לנבזיים. כל אירי שהכרתי הפך לנבזי. במיוחד האירים האמיתיים. האיטלקים, כמובן, הם אנשים שהראש שלהם לא מוברג טוב".

בשיחתו עם המזכירה האישית שלו רוז מארי וודס, ניקסון מחווה דעה על התפישות של שר החוץ שלו ויליאם רוג'רס בנוגע לעתיד השחורים בארצו. "הוא (רוג'רס) אומר שהם יחזקו בסופו של דבר את המדינה שלנו כי הם חזקים פיזית, ויש בהם גם חכמים. אני חושב שהוא צודק אם מדברים במונחים של 500 שנה".

למסמכים בספריית הנשיא ניקסון

לכתבה ב"וושינגטון פוסט"

לכתבה ב"הארץ"

לכתבה ב-YNET

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️