דילוג לתוכן העמוד

האוצר מסרב לחשוף לציבור את תקציב המדינה המלא – כל עוד לא אושר בכנסת

הדיונים על תקציב המדינה ל-2011-2012 נערכים כעת בכנסת, אך במשרד האוצר מעדיפים כי הם יערכו בלי שנבחרי הציבור יקבלו את המידע המלא אודותיו. כך עולה מתשובת המשרד לפניית התנועה לחופש המידע לקבל את התקציב ברמת הפירוט הגבוה ביותר שלו וכקובץ אקסל – פורמט שיאפשר לעבד ולחקור את הנתונים המופיעים בו. האוצר סירב גם לפנייה דומה של השר הממונה על שיפור השירות לציבור, מיכאל איתן.

לתקציב המדינה יש ארבע רמות פירוט, אך רק שלוש מוצגות לציבור ולחברי הכנסת בעת הדיונים עליו. בתחילת נובמבר פנתה התנועה לחופש המידע לאוצר בבקשה לקבל את התקציב כקובץ אקסל, פורמט שבו הוא מופיע בדרגת הפירוט הגבוהה ביותר שלו, הכוללת את היעדים המדויקים שאליהן מופנים כספי הציבור. אחרי יותר מחודש הגיעה התשובה מהממונה על חוק חופש המידע במשרד האוצר, אנט קליימן: "לא ניתן להעביר את הצעת התקציב כיום, מאחר שאינו תקציב סופי שעבר קריאה שנייה ושלישית בכנסת".

מנכ"ל התנועה לחופש המידע רועי פלד: "הדיון האמיתי על התקציב מתבצע עכשיו. שחרור הקובץ יאפשר לאנשים ללמוד אותו ולהבין אותו לא באמצעות הדוברים, אלא באופן ישיר. אין שום סיבה טובה להתעלמות מהציבור ולכך שלא מאפשרים זאת. האוצר נאחז בכח בפיגור טכנולוגי, כתירוץ להותיר את הציבור מחוץ לדיוני התקציב. ייתכן שבעבר היה קושי להציג את הצעת התקציב המלאה, מכיוון שהמשמעות היא הדפסת עשרות רבות של חוברות עבור כל מתעניין. היום אפשר לעשות את זה ללא כל מאמץ, בשיא הפשטות, ואין שום סיבה לא לעשות זאת, אלא אם מישהו נהנה מהסיטואציה הלא דמוקרטית שמעבירים חוק שאף אחד לא באמת יודע מה כתוב בשורות הקטנות שלו. השימוש בקובץ ממוחשב ובכלים לויזואליזצציה של התקציב, היה נותן לציבור ולעמותות הפעילות בתחום כח גדול להגיע למידע החשוב באמת ולהציג אותו בצורה אפקטיבית, בלי להיקבר באלפי הטבלאות המעורפלות של תקציב המדינה. חבל שיש מי שנבהלים מכל מה שיכול להעצים את הציבור. זו עדות לחוסר הבנה של תפקידם של פקידי הממשל וחוסר תודעה דמוקרטית".

לפני חודשיים נענה האוצר נענה לפניית התנועה ופירסם לראשונה את תקציב המדינה כקובץ אקסל.  אלא שזה היה תקציב 2010-2009 שנמסר לפרסום זמן רב אחרי שאושר.

סירוב האוצר לבקשת התנועה

לכתבות בעניין בכלכליסט וב-YNET

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️