דילוג לתוכן העמוד

בית המשפט: לפרסם מידע על איכות השירות שנותנות קופות החולים

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בעתירת התנועה לחופש המידע, הורתה השופטת יהודית צור למשרד הבריאות לפרסם דו"ח הכולל מידע משווה על איכות השירות שנותנות קופות החולים למבוטחיהן. הדו"ח, המכונה "התוכנית למדדי איכות לרפואת הקהילה בישראל", שעורך המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות במשרד הבריאות, מופק מדי שנה ומאפשר להשוות את איכות הטיפול שנותנות ארבע קופות החולים למבוטחיהן. נתונים שפורסמו מתוך הדו"ח בתקשורת מצביעים, בין השאר, על פערים סוציו-אקונומיים בתחום קבלת שירותי הבריאות בקופות החולים.

פניות התנועה לחופש המידע לפרסם את הדו"ח במלואו, כולל הנתונים המשווים את איכות השירות שנותנות קופות החולים – נענו בשלילה, והיא עתרה לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, באמצעות עו"ד אילן יונש. בדיון ניסו משרד הבריאות וקופות החולים למנוע את הפרסום בשלל טענות. בין השאר טענו כי המידע המבוקש אינו קיים, וכי פרסום הדו"ח יפגע בפרטיות החולים. ואולם השופטת יהודית צור קבעה כי מדובר במידע חשוב שיש להביא לידיעת הציבור. עם זאת היא היתה קשובה לטיעוני המשיבים כי פרסום המידע כמות שהוא יגרום להטייה בנתונים ועלול להטעות את הציבור. לפיכך היא הסיכמה לדחות את הפרסום על מנת לייצר את התקינה הסטטיסטית הדרושה לביסוס מהימנות הנתונים. השופטת צור הורתה למשרד הבריאות לעדכן את בית המשפט בהתקדמות התהליך עד ה-1 במרץ 2009.

אף שבית המשפט הורה לפרסם את המידע המבוקש, בתנועה לחופש המידע הותירו את העתירה תלויה ועומדת, ושומרים על כל זכויותיהם במקרה שהמידע לא יתפרסם באופן ראוי ובתוך פרק זמן סביר.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️