דילוג לתוכן העמוד

חדשות

"הציבור בישראל לא יודע לשאול"

הכנסת הישראלית חוקקה את חוק חופש המידע כבר ב-1998, עוד לפני מדינות מערביות רבות אחרות. כל אזרח יכול על פי חוק חופש המידע לדרוש מהרשויות כל מידע שבו הוא מעוניין. "אין כמעט נושא שאתה צריך להכריע בו בחיים שעוד ידע לא יכול לעזור בו", אמר בריאיון לאפוק טיימס מנכ"ל התנועה לחופש המידע רועי פלד.

פלד מאמין כי החקיקה בישראל בתחום חופש המידע היא טובה. "החוק קובע קביעה שאם היא הייתה מיושמת מצבנו היה לא רע: לכל אזרח יש זכות לקבל כל מסמך שנמצא אצל רשות שלטונית", אומר פלד.

"אבל כמו בעוד מקרים בישראל, הפער בין המילה הכתובה בספר החוקים לבין המציאות בשטח הוא פער עצום. אז הייתי אומר שמצבנו, יחסית למדינות שאנחנו רוצים להשוות את עצמנו אליהן, הוא לא מזהיר בכלל".

"מי שצריך לדעת יודע"

פלד מאמין כי אחת הסיבות לכך שהחוק לא מיושם היטב בישראל היא חוסר המודעות בציבור. "הציבור בישראל לא יודע לשאול", הוא אומר, ומוסיף כי הציבור לא הפנים שהוא רשאי לדרוש מידע מהרשויות ושמגיע לו לקבל את המידע שהוא רוצה. "אנשים עד היום מתקשרים אלינו להתייעץ ושואלים: מה, הם באמת צריכים לתת לי את זה? מה, באמת מגיע לי?"

"אז אנשים ככלל יוצאים מנקודת הנחה שמי שצריך לדעת יודע". ולא רק בקרב הציבור. גם הרשויות עדיין לא שינו את תפיסתן. "השלטון חי הרבה מאוד שנים בתחושה שמי שצריך לדעת יודע, ושמי שרוצה לקבל מידע הוא סתם נודניק, הוא סתם רוצה להתערב".

"הרעיון שלמדינה יהיה איזשהו יתרון מזה שיותר אנשים יחלקו את הידע, ולכן אולי יציעו רעיונות, כיווני חשיבה, הצעות חדשות שלא חשבו עליהן – הוא רחוק מלחלחל בגופים הממוסדים".

לצרוך את המידע

מידע יכול לעזור לנו לפעול למען שיפור של שירותים שונים שאנחנו מקבלים. דוגמה אחת היא בתחום החינוך. "אנשים בכלל לא חושבים 'יש לי זכות לדעת איך מתנהל בית הספר של הילד שלי', והם לא חושבים בכלל לצרוך את המידע הזה", אומר פלד. "אולי הם עושים הסכמים גרועים עם ספקים? אולי סתם עושים שמה טיולים יקרים מדי?"

"תבקש את המידע על ההתנהלות התקציבית של בית הספר", מציע פלד, "גם על ההישגים של בית הספר – האם הוא מתדרדר בשנים האחרונות? האם הוא משתפר? תהיה מעורב".

לראיון המלא ב"אפוק טיימס"