דילוג לתוכן העמוד

משרד הפנים מסרב לחשוף את הטיפול בבקשות של לא-יהודים למעמד בישראל

למשרד הפנים יש שלל דרכים יצירתיות לחמוק מחשיפת מדיניותו בעניינם של לא-יהודים המבקשים מעמד בישראל. התנועה לחופש המידע ביקשה ממשרד הפנים את הפרוטוקולים של "הוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים", ועדה הדנה במקרים חריגים של מבקשי מעמד בישראל. אף שלהחלטותיה השפעה מכרעת על חייהם של אנשים, ולמרות שהיא דנה במקרים קורעי לב של לא-יהודים המתדפקים על שעריה של מדינת ישראל – נדמה שמדובר באחת הוועדות החשאיות ביותר בשירות הציבורי.

כבר חודשים רבים שאנו מנסים לקבל את הפרוטוקולים מהדיונים כדי לחשוף את תהליך עבודתה. בעבר הורה בית המשפט למשרד הפנים לחשוף את ההחלטות, אך התיר לו למחוק פרטים מזהים של האנשים בהם דנה הוועדה. כך קיבלנו 192 עמודים בלתי נתנים לפענוח בגלל שהטקסט המופיע בהם הושחר ברובו. במשרד הפנים, מתברר, לא מתכוונים לחשוף אפילו את שמות חברי הוועדה ואת הלשכה המקומית שבה הוגשה הבקשה.

בסוף יוני פנינו שוב למשרד הפנים בבקשה לקבל את הפרוטוקולים. הבהרנו שמדובר בפניה אחרונה לפני הגשת עתירה לבית המשפט. במשרד השתהו חודשיים נוספים לפני שהעבירו לנו את התשובה הזו או אם לדייק הגישו לנו את החשבון: הפרוטוקולים של דיוני הוועדה בשלוש השנים האחרונות פרושים על פני 876 עמודים. עלות הצילום לעמוד היא 1.16 שקלים שמסתכמים ל-1,016 שקלים. "בעבודת הצילומים הושקעו 100 שעות עבודה", נאמר בתשובת המשרד אותם יש להכפיל ב- 45 שקלים לשעת עבודה של הפקיד שמצלם את עמודי הפרוטוקול. בשורה התחתונה במשרד הפנים מבקשים 5,336 שקלים תמורת הפרוטוקולים.

אנחנו נוותר על שירותיהם של הפקידים המוכשרים של משרד הפנים שמסוגלים לצלם 8 עמודים בשעה, כלומר עמוד ב-7 דקות, ונפנה שוב לבית המשפט בעניין.

לפסק דין המורה למשרד הפנים לפרסם את נהלי עבודתה של הוועדה לעניינים הומניטריים

על המעט שידוע על עבודת הוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים

לדו"ח של האגודה לזכויות האזרח בעניין הפרת זכויות אדם בידי מינהל האוכלוסין

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️