דילוג לתוכן העמוד

חדשות

כמה זמן נמשך מעצר מנהלי? מי בכלל סופר

מעצר מנהלי של פלסטינים מתחיל בתקופה של כמה חודשים ויכול להימשך כמה שנים. הכל על פי שיקול דעתו של קצין בצבא, ומבלי שהעצור יראה שופט, או ידע במה הוא מואשם. נכון לנובמבר 2008 מחזיקה ישראל במעצר מנהלי כ-570 פלסטינים. מדובר באסירים המוחזקים במעצר שאינו מוגבל בזמן, ללא כתב אישום וללא משפט. מעצר שמתחיל כאשר ישנו "יסוד סביר להניח שטעמי ביטחון האזור או ביטחון הציבור מחייבים שאדם פלוני יוחזק במעצר".

ארגון בצלם, העוסק בזכויות אדם בשטחים, סבור כי יש לשחרר את כל העצירים המינהליים או להעמידם לדין בגין העבירות שהם נחשדים כביכול בביצוען – אבל מי מקשיב. מאז האינתיפאדה הראשונה ב-87 נעצרו אלפי פלסטינים במעצר מנהלי. לטענת בצלם צה"ל עושה שימוש מופרז במעצרים מנהליים לא רק למניעת איומים מיידיים אלא גם כאמצעי ענישה, כדי להפעיל לחץ או במקרים בהם לא ניתן להרשיע אדם על סמך הדין הפלילי. הארגון סבור כי במדינה דמוקרטית ראוי שתהיה בקרה ציבורית על הליך אפל וחשאי כמו מעצר מנהלי. לפיכך הוא מנסה לאסוף מידע על מספר האסירים המנהליים, וגם מבקש לדעת כמה זמן הם יושבים במעצר.

באוגוסט 2008 פנה הארגון אל שירות בתי הסוהר, האחראי על כליאת האסירים המנהליים, בבקשה למידע אודות תקופות מעצרם. כמה עצרים מרצים תקופת מעצר בעקבות צו ראשון, כמה מהם ממשיכים לשבת במעצר מכוח צו שני ושלישי וכמה עדיין נמצאים במעצר בצו עשירי ואף יותר?

חצי שנה חלפה והבקשה עדיין לא נענתה. נראה כי לשב"ס אין כוונה להעביר את הנתונים מרצונו החופשי ועל פי החוק. "לצורך איסוף הנתונים וגיבושם יש צורך להעסקה חריגה של כוח אדם ובפרקי זמן משמעותיים. לפיכך לא נוכל להעביר את הנתונים", נאמר במכתב תשובה שהתקבל מהממונה על חופש המידע בשב"ס. ברוב אדיבותו הציע הממונה להפנות את הבקשה לצה"ל, שהוא הגורם המטפל בהוצאת הצווים המנהליים. בצה"ל הזדרזו לשלוח את תחקירני בצלם בחזרה אל השב"ס, שכן לטענת הפרקליט הצבאי הראשי המידע אינו נמצא במאגר ממוחשב צבאי אלא נשמר במחשבי השב"ס. פניה נוספת לשב"ס עם בקשה לקבל הערכה לגבי היקף העבודה שמצריך איסוף הנתונים, הולידה את התשובה הבאה: "מכיוון שהעבודה בעיצומה, בכפוף למגבלות הזמן והיכולת הרי שלא ניתן לעמוד כעת על הארכת הזמן והעלות" (טעויות הכתוב במקור).

ניסיון העבר שלנו בהתנהלות מול השב"ס לימד אותנו שאין טעם להמשיך להמתין לחומר. בימים הקרובים יעתרו בצלם והתנועה לחופש המידע לקבל את המידע על פי חוק חופש המידע.

עוד על התנהלות השב"ס בבקשות למידע:

האגודה לזכויות האזרח מבקשת לחייב את השב"ס לפרסם את נהליו

עתירה של התנועה לחופש המידע ורופאים לזכויות אדם לקבל מידע על תמותת אסירים וכבילת אסירים בעת טיפול בתי חולים אזרחיים